Adalet Ağaoğlu' nun Kozalar oyununda, kadın karakterler bağlamında yabancılaşma kavramının incelenmesi.
An Analysis of the concept of alienation from the standpoint of female charecters in Adalet Ağaoğlu's play 'Kozalar'
  1. Tez No: 144316
  2. Yazar: BURCU KAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CİHAN ÜNAL, DR. TÜREL EZİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tiyatro Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 226
Özet
ÖZET Günümüzde ilerleyen teknoloji, savaşlar, terör olayları ve hızla endüstrileşerek globalleşen dünya, insanı koyu bir yalnızlığa itmekte; giderek daha yoğun bir biçimde onun algı ve bilinç sınırlarını zorlayan tehdit edici bir nitelik kazanmaktadır. İnsanoğlu bu tehdit karşısında kendi yarattığı sanal dünyaların sınırlan içine çekilmeye başlamıştır. İnsanın dışa yabancılaşması dış dünya ile iletişimini en aza indirmesi, hatta bazen tümden koparması ve kendi egosuna kapanma süreci bireysel ve toplumsal bakımdan analiz edildiğinde, kapitalistleşme süreciyle örtüştüğü görülmektedir. Kapitalizmin doğası gereği insan üzerinde oluşturduğu baskı nedeniyle bencillik, çıkarcılık, para, mal, mülk ve kariyer tutkusu dram türünde de karakter ve tipleri tanımlayan başat özellikler olarak ortaya çıkar. Aydın kimliğinin ışığında eserler veren Adalet AĞAOĞLU, genel olarak toplum sorunlarına eğilen ve evrensel insan gerçeğini irdeleyen bir yazarımızdır. Adalet AĞAOĞLU'nun 1970 yılında yazmış olduğu 'Kozalar' oyunu genel bir toplum sorunundan yola çıkarak evrensel insan gerçeğine uzanan bir oyundur. Üç orta sınıf kadının, günlük konuşmalarının arkasında soğuk savaş dönemi Türkiye'sinin ideolojik çatışmaları, bombalı, eylemli, korkulu kaotik ortamı bulunmaktadır. Belirleyici ve tehdit edici dış dünya, kendilerini bu dünyadan yalıtarak yaşamaya çalışan kadınların bencilliğinin, bastırılmış cinsel isteklerinin, para ve mal tutkularının ortaya çıkmasını sağlar. Güvenli sandıkları bir iç mekanda bir araya gelen kadınlar, sahip olduklarını (çocuklarıyla birlikte) ellerinden kaçırmamak için bütün delikleri, bütün çıkış yollarını sıkıca kapayarak traji komik bir biçimde kendilerini kozalarına hapsetmiş olurlar.11 2000'li yılların dünya ve toplum gerçekliği; soğuk savaş dönemi gerçekliğinden daha geniş ve daha yoğun çelişkiler, çözüm bekleyen global sorunlar içermektedir. Bu bağlam, kozalar oyununun düşünsel ve estetik bakımdan günümüze uyarlanarak sahnelenmesini ve seyirciye ulaşmasını zorunlu kılmaktadır. Bu çalışmanın konusu, Kozalar oyununun günümüze uyarlanması; 2000'li yılların savaş/terör olaylarının baskısı, medyanın ve popüler kültürün egemenliğindeki insanın kendine ve topluma nasıl yabancılaştığını ve bir savunma refleksiyle kozasını ördüğünü incelemek ve bu inceleme sonucunu pratiğe geçirmektir. Bu çalışmada, Adalet AĞAOĞLU' nun diğer oyunlarının kronolojik olarak değerlendirilmesi, kadın karakterlerin psikolojileri, sosyal rolleri ve davranış kodları, Kozalar oyununun analizinde yol gösterici olmuştur. Güvensizlik, korku ve savunma dürtüsünün oluşturduğu kısır döngünün sonucu olarak ortaya çıkan 'Yabancılaşma' olgusunun incelenmesi, değerlendirilmesi, rol, zaman ve mekan soyutlaması başta olmak üzere oyunun sahnelenme aşamasında, estetik tercihleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill Today's world with its technological advancements, wars on a global scale, widespread terrorism, rapid industrialization and consequent globalization, triggers an immense feeling of isolation and loneliness upon the individual threatening, challenging his/her limits of consciousness and perception. When analyzed within a social and individual context it appears that the alienation process of the individual coincides with the process of capitalization. Capitalism, due to its very nature puts pressure on the individual and as a result selfishness, opportunism, materialism and greed over money and career become the defining qualities of the individuals and these qualities are manifested in the characters created by playwrights. Adalet Ağaoğlu, a prominent Turkish playwright, concentrates on social issues while questioning larger and universal truths about humanity. Kozalar (1970) starts out as a play about a general social problem but turns out to be a play with universal dimensions. The play is mainly about the chaos of the cold war in Turkey.The ideological conflicts of the time, the protests and the bombings, are revealed through the mundane chatter of three middle-class women. The world outside, a determining and threatening factor for women who try to abstract themselves from this world, functions as a catalyst in bringing their selfishness, suppressed sexual desires and obsession over money and material goods into the surface. The women gather indoors, deeming it a safer and a more secure place than the outside world, and in fear of losing the things they own (including their children) they close every door fill every single hole hence imprisoning themselves in their own cocoons in a tragic-comical manner.IV The social and global reality of the 2000s alongside the global problems that need to be solved involves conflicts more complex than that of the cold war era. Within this context the adaptation and staging of the play Kozalar in accordance with the demands and the new reality of today's world, both in intellectual and aesthetic terms are of utmost importance. The aim of this study is to adapt Kozalar to the realities of the contemporary world; and to analyze how the individual becomes alienated to him/herself and builds a cocoon around him/herself as a defense mechanism at a time of war/terror and when he/she becomes a pawn in the manipulating grip of the media and popular culture. Finally in the light of this study, the play will be adapted to the contemporary stage. A chronological evaluation of Ağaoğlu's plays, psychological analyses of her female characters; their social roles and mannerisms have played a vital role in the analysis of the play Kozalar. The study of the theme of alienation which emerges as a result of the vicious circle of fear, insecurity and defense mechanisms the evaluation of this theme and abstraction of role, time and place have been significant while determining the aesthetical choices in the staging process of the play.