Anıtkabir'i tanıtıcı deneysel bir cd çalışması
Experimental introduction cd of Anıtkabir
  1. Tez No: 144315
  2. Yazar: AYŞEN TUĞBA DORUK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. İNCİLAY YURDAKUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
11 ÖZET Bilişim sektörünün gelişmesiyle beraber, kullanıcı ile çokluortamm bir araya geldiği, iki yönlü bilgi akışının sağlandığı etkileşimli çokluortamlar önem kazanmıştır. Çokluortam; fotoğraf, metin, ses, müzik, animasyon, video görüntüler gibi öğelerle beraber bunların oluşumunu sağlayan sistemler bütünüdür. Alanlara özel, bilgi içerikli çokluortamlann insanlarla buluşması; günümüzde, daha çok etkileşimli CD'ler aracılığıyla sağlanmaktadır. Anıtkabir'i tanıtıcı CD çalışması için yapılan araştırmalar ve incelemeler doğrultusunda 7 ve üzeri yaş grubuna yönelik bir çalışma gerçekleştirilmiştir.“Anıtkabir'i Tanıtıcı Deneysel Bir CD Çalışması”için etkileşimli çokluortam içerisinde kullanılan animasyonlar, video görüntüleri, fotografikler ve bunların bir tasarım süreci içinde oluşturduğu grafik dil incelenerek bir bütünlük oluşturulmaya çalışılmıştır. Çocuklara yönelik olan bu proje, sıcak, insancıl, çağdaş bir anlayışla yorumlanmıştır. Yapılan değerlendirmeler sonucunda estetik ve tasarım ilkeleri dikkate alınarak etkileşimli bir CD'nin taşıması gereken özellikler konusunda önemli bilgilere ulaşılmıştır. Gerekli incelemeler iki ana başlık altında yapılmıştır.“Etkileşimli Çokluortamm Özellikleri ve Öğrenme”başlığı altında etkileşimli çokluortamm ne olduğuna, kişisel öğrenmedeki yerine değinilmiştir.“Çokluortamda Tasanm”ın incelendiği bölümde çokluortam uygulama süreçleri, çocuklar için arayüz tasarım ilkeleri, ekran tasarımı ve örnek CD incelemelerine yer verilmiştir. Bu araştırmalar ve incelemeler doğrultusunda edinilen birikimle“Anıtkabir'i Tanıtıcı Deneysel Bir CD Çalışması”nın uygulaması gerçekleştirilmiştir. CD uygulamasında kullanılan animasyon, film, fotoğraf, ses, müzik vb. yer alan görsel ve işitsel öğeler estetik bir bütünlük içinde değerlendirilmiştir. Bu uygulamanın tamamlayıcısı olarak hedef kitleye yönelik görüşme formu çalışması ve kartonet tasarım çalışması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT With the development of the informatics sector, interactive multimedia where the user and the multimedia come together and bi-directional information flow is provided became important. Multimedia is the integrity of items like photograph, text, sound, music, animation, video stream and the systems that create these items. Getting together people with field specific and informative multimedia is mostly provided with interactive CDs nowadays. In accordance with the investigations and examinations related with the introduction CD of Anıtkabir, a study is done on an age group of 7 and above. Animations, video streams and photographies that are used in the interactive multimedia for the experimental CD study of introduction of Anıtkabir and the graphics language that is formed in the design process by these items are examined in order to establish integrity. This children oriented project is interpreted in a sincere, humanistic and contemporary way. According to the evaluation, some important knowledge is acquired regarding the attributes that an interactive CD must possess when design and esthetic principles are taken into consideration. The necessary examinations are performed under two main headings. The description of interactive multimedia and its position in personal education are mentioned under the“Properties of Interactive Multimedia and Education”heading. Multimedia application processes, interface design principles for children, screen design and sample CD examinations are touched on under the“Design in Multimedia”heading. According to the accumulation acquired from these investigations and examinations, the application of“Experimental Introduction CD of Anıtkabir”is performed. The items that are used in CD application like animations, video streams, photographs, sounds and music are considered in an esthetic entirety. As a complementary item for this application, target audience oriented survey and CD cover & booklet design works are executed.