Kıymetsiz metal alaşımlarında metal-porselen bağlantısına artık metal kullanımı, kaplama uygulaması ve oksidasyon ısısının etkisinin incelenmesi
Evaluation of the effect of recost metal addition, plating and oxidation temperature on metal -porcelain bond strength in non-precious allays
  1. Tez No: 144404
  2. Yazar: MUSA ŞAMİL AKYIL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP YEŞİL DUYMUŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Kıymetsiz Metal Alaşımlarında Metal-Porselen Bağlantısına Artık Metal Kullanımı, Kaplama Uygulaması Ve Oksidasyon Isısının Etkisinin İncelenmesi Metal-porselen restorasyonların başarısı, metal ile porselen arasında sağlam bir bağlantının oluşmasına bağlıdır. Günümüzde, metal-porselen restorasyonlarda ekonomik nedenlerden dolayı çoğunlukla kıymetsiz metal alaşımları kullanılmaktadır. Bu araştırma; iki farklı kıymetsiz metal alaşımına değişik oranlarda artık metal ilave edilmesinin, krom ve kalay kaplama uygulamasının ve farklı ısılarda okside edilmelerinin metal-porselen bağlantı direncine etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma kapsamında bir Ni-Cr (Wiron 99) ve bir de Cr-Co (Wirobond C) alaşımından %100 saf, %25 bir kez dökülmüş artık-%75 saf ve %50 artık-%50 saf metal içeren örnekler hazırlanmış, deney grubu örnekler elektroliz yöntemiyle krom ve kalay kaplanmış, tüm örnekler üç gruba ayrılarak; 850°C, 950°C ve 1050°C'de oksidasyon işlemine tabi tutulmuşlardır. Oksidasyon sonrası örneklerin orta bölgeleri üzerine porselen uygulaması yapılmıştır. Örnekler; üç-nokta bükme mekanizması kullanılarak, Hounsfield test cihazında, 5mm/dk başlık hızıyla test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Evaluation Of The Effect Of Recast Metal Addition, Plating And Oxidation Temperature On Metal-Porcelain Bond Strength In Non-Precious Alloys The success of metal-porcelain system depends upon the formation of a strong bonding between metal and porcelain. Today, non-precious metal alloys are usually preferred and used in metal-porcelain restorations due to the economic reasons. This study is intended to examine the effect on metal-porcelain bond strength of the addition of different amounts of recast metal to two different non-precious metal alloys, of chromium and tin plating and of their oxidation at different temperatures. In this study, samples were prepared from Ni-Cr (Wirron 99) and a Cr-Co (Wirobond C) metal alloy, as containing 100% pure, 25% once-cast recast metal-75% pure, and 50% recast-50% pure metal alloy and they were plated with chromium and tin by electrochemical plating method and all the samples were divided into three groups and oxidized at 850°C, 950°C and 1050°C. After oxidation, porcelain was applied on the midline of the metal alloy samples. The samples were tested in Hounsfield test machine at a cross-head speed of 5mm/min, using three-point bend test. The data were evaluated by using multiple-way analysis of variance and it was found that type of metal alloy, metal substructure, and electrochemical plating was not significant, oxidation at different temperatures was statistically significant (pO.OOl). It was determined that the highest metal-porcelain bond strength was obtained from Cr-Co non-precious metal alloy, from the metal substructure containing 100% pure metal alloy, from the chromium plating and from the oxidation heat treatment at 950°C.