Kronik periodontitisli hastalarda ve periodontal olarak sağlıklı bireylerde diş eti dokusunda mitokondriyal DNA delesyonlarının incelenmesi
Investigation of mitochondrial DNA deletions in gingixal tissue of patients with chronic periodontitis and periodontaly healthy individuals
- Tez No: 144405
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP ORBAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
IV 2. ÖZET Bu çalışmanın amacı; kronik periodontitisli hastalarda ve periodontal olarak sağlıklı bireylerde dişeti dokusunda mitokondriyal DNA delesyonlannm varlığının araştırılmasıdır. Çalışmaya Atatürk Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Periodontoloji Anabilim Dalına 2004-2005 tarihleri arasında müracaat eden yaşları 35-72 arasında değişen, 13'ü kadın 17'si erkek 30 kronik periodontitisli hasta ve Atatürk Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesine aynı tarihler arasında farklı nedenlerden dolayı müracaat eden, periodontal olarak sağlıklı, yaşlan 25-69 arasında değişen, 16'sı kadın 14'ü erkek 30 hasta olmak üzere toplam 60 birey dahil edildi. Araştırmamıza dahil edilen bireylerden; kronik periodontitisli 30 birey çalışma grubunu, periodontal olarak sağlıklı 30 birey kontrol grubunu oluşturdu. Tüm bireylere çalışmanın yöntem ve amacı hakkında bilgi verilerek onayları alındı. Araştırma kapsamına alınan bireylerin ilk önce klinik muayeneleri yapıldı. Her bir bireyin periodontal durumunu saptamak amacıyla Silness ve Löe'nin plak indeksi (PI), Löe ve Silness'in gingival indeksi (GI) kullanıldı. Ayrıca klinik ataşman seviyesi (KAS) ve sondalama derinliğine (SD) bakıldı. Çalışma grubuna dahil edilen kronik periodontitisli bireylerden flap cerrahisi öncesinde dişeti kenan bölgesinden biyopsi örnekleri alındı. Kontrol grubuna dahil edilen bireylerden ise klinik kron boyu uzatma işlemi öncesinde veya periodontal hastalık haricindeki nedenlerden dolayı diş çekimi endikasyonu konmuş dişlerin dişeti kenan bölgesinden biyopsi örnekleri alındı. Çalışma gmbuna ve kontrol grubuna dahil edilen bireylerden alınan doku örnekleri, Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Genetik Anabilim Dalı molekülerV laboratuarında çalışıldı. Mitokondriyal DNA delesyonlannın araştırılması amacı ile PCR yöntemi kullanılarak biyopsi örnekleri incelendi. Klinik ve laboratuar bulguları gruplar arası ve grup içerisi değerlendirilmeye tabi tutuldu. Kontrol grubu içerisinde laboratuar bulgularında bir farklılık gözlenmediği için grup içi karşılaştırma yapılmadı. Gruplar arası değerlendirmelerde student Mesti; grup içi değerlendirmelerde ise eşleştirilmiş Mesti; kullanıldı. Gruplar arası yapılan değerlendirmede; çalışma grubunun laboratuar bulguları, kronik periodontitisli bireylerde %80 oranında 4881 bp büyüklüğünde mitokondriyal DNA delesyonu olduğunu gösterdi. Diğer yandan kontrol grubuna dahil edilen sağlıklı bireylerin hiçbirisinde mitokondriyal DNA delesyonuna rastlanılmadı. Kronik periodontitisli hastaların oluşturduğu çalışma grubunda yapılan değerlendirmede; klinik bulgular (PI, GI, KAS ve SD) ve laboratuar bulguları karşılaştırıldı ve delesyonun tespit edilen 24 hasta ile delesyonun tespit edilemeyen 6 hastaya ait klinik parametrelerin birbirinden anlamlı derecede farklı olduğu görüldü. Sonuç olarak; iki grup arasında laboratuar bulgularının anlamlı farklılık göstermesi, kronik periodontitis hastalığının dişeti dokusunda 4881 bp büyüklüğündeki delesyonun oluşumu ile ilişkili olabileceği kanaatini uyandırdı. Yaş ve 4881 bp büyüklüğündeki delesyonun oluşumu arasında direk bir ilişki olmadığı gözlendi. Ayrıca çalışma grubu içerisinde yapılan değerlendirmede, kronik periodontitis hastalığının şiddetinin delesyonun oluşumu ile ilişkili olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
VI 3. SUMMARY The aim of this study is to investigate mitochondrial DNA deletions in gingival tissues of chronic periodontitis patients and periodontally healthy individuals. Thirty patients with chronic periodontitis (13 female and 17 male) and thirty periodontally healthy individuals (16 female and 14 male) were included the study which they attend Dentistry Faculty of Atatürk University for different causes. All individuals were divided in two groups, which they called study group and control group, according to their periodontal status. The study group consisted of 30 patients with chronic periodontitis, whose age ranged 35 to 72 years. The control group consisted of 30 periodontally healthy individuals, whose age ranged 25 to 69 years. The protocol of investigation was explained to each individual and received his or her approval. Firstly, clinic examination was done in each individual. To determine clinic condition of each individual, plaque index (PI) (Silness&Löe), gingival index (GI) (Löe&Silness), clinical attachment level (CAL) and probing depth (PD) were used. In study group, the samples were obtained from region of gingival margin during periodontal flap surgery. In control group, the samples were obtained from region of gingival margin during crown lengthening procedure or tooth extraction without periodontal causes. All samples were investigated in molecular laboratory of Medical Genetics Department. The samples were investigated for detection of mitochondrial DNA deletions via using PCR method.VII Clinical results and laboratory results were compared with each other, between two groups and inside study group. Group inside Paired Mest; between of groups Student (Unpaired) Mest was used. The results from compared between two groups showed that the frequency of occurrence of the 4881 bp-deleted mitochondrial DNA in gingival tissue was 80% for patients with chronic periodontitis. We did not detect any mitochondrial DNA deletion in gingival tissues of periodontally healthy individuals. According to laboratory results, study group was divided in two subgroups. The results from inside study group, clinical parameters (PI, GI, CAL and PD) of 24 patients with deleted mitochondrial DNA and clinical parameters of 6 patients with non-deleted mitochondrial DNA were compared each other. We detected significant differences in clinical parameters between two subgroups in study group. In conclusion, significant differences of laboratory results between two groups indicated that 4881 bp mitochondrial DNA deletion in gingival tissues of chronic periodontitis patients is related with choronic periodontitis. We could not observe direct relationship between aging and 4881 bp mitochondrial DNA deletion in gingival tissues of chronic periodontitis patients. Also the results from inside study group showed that the 4881 bp mitochondrial DNA deletion in gingival tissues chronic periodontitis patients could be related with severity of chronic periodontitis.