Orta derecede miyopik hastalarda standart ve wavefront lasik cerrahi sonuçlarının karşılaştırılması
Rifractive outcomes of conventional versus wavefront-guided laser in situ keratomileusis in moderate myopic patients
  1. Tez No: 144461
  2. Yazar: SERKAN KÖKSAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ÜZEYİR ERDEM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu araştırma; doğum sunu dönemde kadınlardaki algılanan sosyal destek ile postpartum depresyonu belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapıldı. Araştırmanın örneklemi, 5 Nisan-5 Temmuz 2004 tarihleri arasında Aksaray Şammas Vehbi Ekecik Doğumevi Hastanesi 'nde doğum yapan, Aksaray il merkezinde oturan, postpartum ikinci haftada olan 328 anneden oluştu. Veri toplama araçları olarak“Bilgi Formu”,“Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği”ve '“Edinburgh Postpartum Depresyon Ölçeği”kullanıldı. Verilerin istatistiksel değerlendirilmesinde yüzdelik dağılım, Korelasyon Analizi, Varyans Analizi, Kruskal-Wallis Varyans Analizi, Students t test, Mann Whitney U testleri kullanıldı. Değerlendirme sonuçlarında; annelerin %39.9'unun 20-24 yaş grubunda olduğu, %59. Tinin ilkokul mezunu, %89.6'sının ev hanımı, evlenme yaş ortalamasının 20.02+3.14, %94.2'sinin isteyerek evlendiği, %82'sinin isteyerek gebe kaldığı, %72.9'unun vaginal yolla doğum yaptığı, %91.2'sinin yanında doğumdan sonra birilerinin kaldığı, %62.5'inin doğum sonrası dönemde yardım ihtiyacı olduğu, %93.3'nü doğum sonu ebenin ziyaret etmediği, %80.2'sinin doğumdan sonra ebenin ziyaret etmesini istediği, annelerin %65.9'unun çekirdek ailede yaşadığı, %37.8'inin eşi ve çocuklarıyla birlikte yaşadığı, eşlerin yaş ortalamasının 29.09+ 5.29 olduğu, %34.5'inin ilkokul mezunu, %32.6'sımn işçi olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is prepared to point out the depression and social support of women at the postpartum period. The examples were from the 328 mothers, at the second weak of postpartum dated between 5 April and 5 July of 2004 at the Aksaray Şammas Vehbi Ekecik Birth Hospital in Aksaray city center. As data materials 'Knowladge form', 'Many sided social support measurement' and 'Edinburgh Postpartum depression measurement' are used.At the statistical values of percantege; Correlation Analysis, Varient analysis, Kruskal-Wallis Varient Analysis, Students t test, Mann Whitney U tests are used. As results; %39.9 mothers are between 20-24 ages, %59.1 educated from the primary school, %89.6 are housewives, the rate of marriage age 20+3.14, %94.2 wanted the marriage, %82 wanted pregnancy, %72.9 gave birth by the vagina, %91.2 had people after the birth, %62.5 needed help, %93.3 didnot visit the nurse after the birth, %80.2 wanted the nurse to visit after the birth, %65.9 were nucleous families, %37.8 were living with their housbands and chidren, the avarages of housbands were 29.09+5.29, %34.5 were educated from the school, and %32.6 were wokers.