Ateşli silahlarla susturucu kullanımının atış artıklarına etkileri
The Effect of silencers on gunshot residues
- Tez No: 144496
- Danışmanlar: DOÇ. DR. H. BÜLENT ÜNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Ateşli silahlanıl yaygın bir şekilde kullanılmasının artmasıyla birlikte, yaralanma ve ölümle sonuçlanan olaylarda; olayın orijini, atış yönü, atış mesafesinin ölçümü, atış artıklarının hedefte bıraktığı izlerin tespit edilmesi büyük önem taşımaktadır Ateşli silah yaralanmalarında giysinin incelenmesi, atış mesafesi tayininde çok önemlidir. Bu amaçla mağdurun giysilerindeki ateşli silah atış artıkları analizi yapılır. Bir ateşli silah ateşlendiğinde namlu ucundan alev, is, kısmen yanmış barut artıkları, çoğunluğu kapsülden kaynaklanan buhar halindeki metaller ve mermi çekirdeği ile namlu etkileşiminden oluşan metal parçacıkları gibi artıklar çıkar.Bunlara genel olarak ateşli silah atış artıkları denir. Ateşli silah atış artıklarının oluşumu ve hedef üzerine ulaşmasını etkileyen çeşitli faktörler vardır. Bunlar ; atış mesafesi, namlu uzunluğu-çapı, barutun tipi vb. gibidir. Aynı zamanda susturucu kullanımı da hedef üzerine ulaşan bu artıkların miktarını azaltır. Bu çalışmada susturucuların atış artıklarına etkisi araştırıldı. Silah olarak Mikro ve Mini Uzi ve bunlara ait susturucular kullanıldı. Mermi olarak MKEK yapımı 9 mm çaplı mermiler kullanıldı. Atışlar beyaz bez hedeflere bitişık,2, 5, 10, 15, 20, 30, 40, 50, 60, 70 cm mesafeden yapıldı. Hedefler üzerine atış artıklarındaki ağır metalleri aramak üzere Sodyum Rodızonat Testi uygulandı. Susturuculu Mikro Uzi ile yapılan atışlara ait kimyasal çalışmada giriş deliği etrafında atış artığı 20 cm'ye kadar elde edilebilirken, susturuculu Mini Uzi ile yapılan atışlarda bitişik atıştan itibaren bu tür atış artıklarına rastlanmamıştır.
Özet (Çeviri)
The Effect of Silencers on Gunshot Residues In firearm wounding, the investigation of the clothing is very important to determine of firing distance. Firing distance determination is possible by analysing of the gunshot residues (GSR) obtained from the victim's clothings. The discharging of a firearm creates residues which evolve from the primer, lubricants, propellant charge and elements that are present in the bullets (volatized lead from the base of the bullet), cartridge casing, bullet jackets and gun barrel. These products of firearm discharge collectively referred as GSR. Several factors affect the amount of GSR that are produced as well as the amount of residues that reach the target. These are distance, barrel length, propellant type, caliber etc. Also, attachments (like silencers) to the muzzle of a weapon can alter the amount of residues that are reach the target. In this study the effect of silencers on the GSR is investigated The guns used in this study were Micro UZI submachine gun (SMG), silenced Micro UZT SMG, Mini UZI SMG, and silenced Mini UZI SMG. The ammunition used in the experiments were 9mm Parabellum type cartridges produced by Turkish Machinery and Chemistry Foundation (TMCF). Shots were fired at a white cotton from a range of contact, 2, 5, 10, 15, 20, 30, 40, 60, 80cm. Sodium Rhodizonate Test was applied on the white cotton targets to detect heavy metals containing GSR. Begining from the contact range, GSR was not found around the bullet hole on the target for silenced Mini UZI SMG. GSR was found on the target up to the distance 20 cm, when experimental shots were fired with silenced Micro UZI SMG.