1880-1910 yılları arasında çağdaş grafik tasarımın gelişiminde yeralan yeni sanat hareketi
'Art nouveau, which contributes to the development of contemporary graphic devising'
  1. Tez No: 144610
  2. Yazar: ZAFER LEHİMLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. ELMAS MEHDİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Ill ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ '1880-1910 YILLARI ARASINDA ÇAĞDAŞ GRAFİK TASARIMIN GELİŞİMİNDE YERALAN YENİ SANAT HAREKETİ* Zafer LEHİMLER Danışman: Doç. H. Elmas MEHDİOĞLU 2004-Sayfa:94 Jüri: Yrd. Doç. Mehmet KAVUKÇU Yrd. Doç. Nafia HANYALOĞLU 18. yy 'Endüstri Devrimi'yle birlikte insan yaşantısında yenilikçi değişiklikler olmuştur. İnsan yaşantısını kolaylaştırmak olarak algılanan bu yenilikler aslında sanatı köreltiyordu. Çünkü insan gücünün yerine makine geçmişti. Makineleşmeyle tasarlanan ürünlerde sanatsal açıdan hiçbir estetik kaygı güdülmüyordu. Önemli olan, sadece üretimdi. İşte bu ortamda gelişen bu yanlış anlayışa dur diyebilmek için yeni sanat hareketleri filizleniyordu. Sanatçıları aynı görüşte biraraya getiren bu yeni sanat hareketlerinde en önemli yeri Yeni Sanat Hareketi' (Art Nouveau) oluşturuyordu. 'Yeni Sanat Hareketi'nin, Avrupa ülkelerindeki gelişme sürecini kapsayan bu çalışma iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, ilk yeni sanat hareketi olarak bilinen ve Yeni Sanat Hareketi'nin oluşumunu etkileyen 'Sanat ve El Sanatları Hareketi' (Art And Crafts) incelenmiştir. İkinci bölümde ise, Yeni Sanat Hareketi'nin gelişim süreci örnek sanatçı çalışmalarıyla açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT MASTER THESIS.ART NOUVEAU, WHICH CONTRIBUTES TO THE DEVELOPMENT OF CONTEMPORARY GRAPHIC DEVISING' Zafer LEHİMLER Supervisor: Associated Professor H. Elmas MEHDİOGLU 2004-Page:94 Jury: Assistant Professor Mehmet KAVUKÇU Assistant Professor Nafıa HANYALO?LU The 18. century Industrial Revolution resulted in revolutionary changes in human life. These changes, perceived as easing human life deteriorated art indeed. Because machinery replaced human power. The products devised through machinery were not dealt with esthetically in terms of art at all. What was important was production. New art movements emerged to end this wrong conception, arising under these circumstances. 'Art Nouveau' played the most important role in these new art movements, bringing the artists together. This work contains two parts covering the development process of 'Art Nouveau' in the European countries. In the first part, the movement of Art and Handicraft, which is known as the first new art movement and influences the formation of, 'Art Nouveau' is examined. In the second part, the development process of 'Art Nouveau' is explained through sample artist works.