Kriz dönemlerinde sanayi işletmelerinde finansal risk yönetiminde opsiyon sözleşmeleri
At the time of crises, financial risk management with option contrats in industrial companies
- Tez No: 144683
- Danışmanlar: PROF. DR. ADEM ÇABUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Ill ÖZET Genel anlamı ile kriz gerek insanlar için, gerekse şirketler için olağanüstü olumsuz koşulların ortaya çıkması sonucunda, olağan hayati fonksiyonların yerine getirilmesini engelleyen bir dönüm noktası olarak tanımlanmaktadır. Bu olumsuz koşullar işletmelerin fonksiyonlarını yerine getirmesini engellemeye başladığında, işletmeler karşılaştıkları riskleri yönetemez hale gelmekte ve bunun doğal sonucu olarak iflasa sürüklenebilmektedirler. Bu çalışmanın amacı, sanayi işletmelerinin kriz dönemlerinde daha sık maruz kaldıkları finansal riskleri opsiyon piyasalarım kullanarak yönetmeleri halinde mali tablolarında meydana gelebilecek değişiklikleri ortaya koymaktır. Çalışmanın birinci bölümünde krizlerin ve risklerin kaynaklan araştırılmış, gelişmekte olan ülkelerde karşılaşılan finansal riskler ve yaşanan krizler ile Türkiye'de karşılaşılan finansal riskler ve makro düzeyde sanayi işletmelerine etkileri incelenmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde sanayi işletmelerinin finansal riskten korunma teknikleri üzerinde durulmuş ve etkin bir risk yönetim tekniği olan opsiyon piyasaları kullanılarak sanayi işletmelerinin finansal riskten nasıl korunacağı örnekler yardımıyla açıklanmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümünde, Bandırma' da tavukçuluk sektöründe faaliyet gösteren halka açık bir A.Ş'in opsiyon piyasalarını kullanması durumunda mali tablolarında meydana gelebilecek değişikliklere yer verilmiştir. Çalışma sonuç ve öneriler bölümü ile tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Since economic and financial crisis create unusual negative conditions both for people and companies, it defines as an obstacle in order to survive. As a result of these negative conditions and difficulties companies can not manage risks which they face and they go to bankruptcies. The purpose of this study is to investigate that if industrial companies use option market tools what the effects of these tools will be on the financial tables of these companies in the economic and financial crisis. It is argued that the high raw material costs are the main reason for the domestic companies could not compete with foreign companies. Due to unexpected high raw material costs at the time of financial crises, the risk for firms increases. Thus, we argue that if firms use option markets they will decrease their risks. In this study, first section investigates the roots of crisis and risks. In the mean time, we investigate financial crisis in less developing countries and financial risks in Turkey and how they have effect on industrial companies in macro level. Second section presents protection techniques which protect companies from financial risks and we use option markets try to investigate how industrial companies are protected from financial risks. Section three shows the effects of using option market tools for a company which is operated in the poultry sector in Bandırma, Balıkesir. Last section is finalized with suggestions and conclusions.