Finansal krizlerde finansal stresin finansal performans üzerine etkisi: BIST KOBİ sanayi firmaları üzerine bir uygulama
The effect of financial stress on financial performance in financial crises: An application on BIST SME industrial firms
  1. Tez No: 743093
  2. Yazar: İLKER ÖZEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELMAN DURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Sanayi devrimi sonrası 1929 Büyük Buhran ile başlayan finansal krizler, ülkelerin ekonomilerinde zaman zaman derin yaralar açmıştır. 1980'lerden sonra küreselleşmenin de etkisiyle Latin Amerika ülkelerinde, Avrupa'da, Rusya'da, Doğu Asya'da, Türkiye'de ve ABD'de finansal krizler meydana gelmiştir. Krizlerin sonucunda ülkelerde, şirketlerin finansal performansları olumsuz şekilde etkilenmiştir. Bu çalışmanın amacı finansal kriz dönemlerinde oluşan finansal stresin işletmelerin finansal performanslarını nasıl ve ne ölçüde etkilediğini ortaya koymaktır. Tezimizde, finansal krizlerde finansal stresin BİST KOBİ sanayi firmalarının finansal performanslarına olan etkisi, 12 adet şirketin bilançoları ve makroekonomik göstergelerden seçilen 3 adet bağımlı ve 11 adet bağımsız değişkenler vasıtasıyla panel veri analizi yöntemi kullanılarak ölçülmüştür. Yapılan analizler sonucunda finansal stres faktörleriyle finansal performans arasında anlamlı ilişki olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The financial crises that started with the 1929 Great Depression after the industrial revolution caused deep wounds in the economies of countries from time to time. After the 1980s, financial crises have occurred in Latin American countries, Europe, Russia, East Asia, Turkey and the USA with the effect of globalization. Because of these financial crises, the financial performances of the companies were adversely affected in many countries. The aim of this study is to reveal how and to what extent financial stress, which occurs during financial crisis periods, affects the financial performance of companies. In this study, the effect of financial stress on the financial performance of BIST SME industrial firms in financial crises was measured using the panel data analysis method through the balance sheets of 12 companies and 3 dependent and 11 independent variables selected from macroeconomic indicators. As a result of the analysis, it has been found out that there is a significant relationship between financial stress factors and financial performance.