Vadeli işlem ve opsiyon borsalarında tarımsal ürünlere dayalı vadeli işlem sözleşmeleri Türkiye uygulamalası
Futures contracts on agricultural products in futures and options markets Turkey application
  1. Tez No: 144700
  2. Yazar: ROZİ MİZRAHİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN ARACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansman Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Piyasa koşullan içerisinde kar elde etmek amacıyla faaliyet gösteren taraflar, ekonomik koşulların sebebiyet verdiği belirsizlikleri ve bunun paralelinde oluşan riskleri mümkün olduğunca minimize etmeyi amaçlamaktadır. Bu amaçla çeşitli finansal araçlar oluşturulmakta ve taraflar bu finansal araçlar vasıtasıyla beklentilerinin gerçekleşmesine engel olabilecek belirsizliklerden kendilerini bertaraf etmeyi planlamaktadırlar. Vadeli işlemler piyasası da bu finansal araçlardan biridir. İlk olarak 19.yüzyıl başlarına oluşturulan bu piyasalar temelinde risk transferini barındırmakta ve ileride oluşabilecek risklerden kendilerini korumayı amaçlayan taraf ile (Hedger), bu riski salın alarak kar elde etmeyi planlayan taraf (Spekülatör) arasında bir denge kurarak risk transferinin gerçekleşmesine imkan tanımaktadır. Yatırımcıların gelecekteki belirsizlikler karşısında oluşabilecek kayıplardan korunmalarında risk yönetiminde kullanılan finansal vadeli araçlar tanıtılarak bu araçların çeşitleri ve önemi üzerinde dumlmaktadır. Vadeli işlem piyasaları ülkemizde kuruluş aşamasındadır. İlk olarak tarımsal ürünlerde pamuk ve buğday ile faaliyete geçirilmesi düşünülen bu piyasaların geçerlilik kazanabilmesi için öncelikle tarım ürünlerinin fiyat akışına devletin müdahalesinin durdurulması gerekmektedir. Vadeli işlem piyasalarının faaliyete geçmesiyle gerek spekülatörlerin gerekse risklerini en aza indirmek isteyen tüccarların katkılarıyla borsada hareket ve likidite sağlanacaktır. m
Özet (Çeviri)
The parties that act with the motive of profiting within the market conditions, aim to minimize the uncertainty caused by the economic conditions and the risks that arise paralel to this. For this objective, various financial means are formed and the parties, with the use of these financial means, plan to avort themselves from the indefiniteness that will prevent the realizing of their expectations. Term Process (Futures) Market is one such financial tool. It aims for the future purchasing or delivery of a good with price verified today. These markets that were first formed in the 19th century are based on risk transfer and, by establishing a balance between the party that aim to protect themselves from risks that may occur in the future (Hedger) and the party that plans to profit by buying this risk (Speculator), it allows the actualizing of the risk transfer. The financial futures tools which are used by investors to protect againist losses due to uncertainties in the future, are being introduced.The impotance and sorts of these financial futures markets tools are given. Term Process Markets in our country are at a formation stage.For the validity of these markets which are considered to initially become active in agricultural products with cotton and wheat, the government interference upon the price flow of agricultural products must be cessated. Liquidty and volatility on Exchange will be provided by contribution of speculators and merchants who would like to minimize their risks. rv