Kamu kurumlarında çalışan ast ve üstlerin duygusal zeka durumları ile Manisa ve Ankara illerinde yapılan bir araştırma
A research making in Manisa and Ankara which is interested in emotional intelligent capacity of superior and unsuperior who work in the public establishments
- Tez No: 144701
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİNÇ KÖSE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
21. yüzyılda iş hayatının en önemli unsuru insan kaynağıdır. Çalışma hayatının gittikçe daha karmaşık, işbirliğine ve grup çalışmasına dayalı hale gelmesi ve böyle bir ortamda insanların uyumlu bir biçimde çalışmasının gerekliliği duygusal zeka konusuna eğilmeyi zorunlu kılmıştır. Özellikle iş yaşamında başarı ve liderlik için IQ kriterinin yerini artık EQ kriteri almıştır. Buna karşın duygusal zekanın sadece IQ ile birlikte olduğunda bir anlam ifade ettiği unutulmamalıdır. Yani iki zeka grubu liderlik ve başarı söz konusu olduğunda birbirini tamamlamaktadır. Araştırma için bu konunun seçilmesinin nedeni günümüzün globalleşen dünyasında duygusal zekanın özellikle hizmet sektöründe gittikçe artan önemidir. Araştırmanın evrenini kamuda hizmet sektöründe çalışan personel, çalışma evrenini ise Ankara ve Manisa ilerindeki SSK ve Bağ-Kur çalışanları oluşturmaktadır. Bu araştırmada kullanılan anket 200 çalışana dağıtılmış olup, bunlardan Ankara ilinde Bağ-Kur“dan 21, SSK'dan 14 kişi ile Manisa ilinde Bağ- Kur”dan 38, SSK'dan 57 kişi olmak üzere toplam 130 kişi ankete cevap vermiştir. Hizmet sektöründe faaliyette bulunan bu iki kamu kuruluşundaki astlar ile üstler arasında duygusal zeka açısından fark olup olmadığının ortaya konulması amacıyla Dr. K.V. Petrides'ten alınan Likert ölçeğine göre hazırlanmış 30 sorudan oluşan anket Türkçe'ye çevrilerek uygulanmıştır. Araştırmanın sonucunda elde edilen bulgulara göre; astlar ve üstler arasında duygusal zeka açısından anlamlı farklılıkların mevcut olduğu, bu farklılığın yaşa ve cinsiyete göre de saptanmış olduğu görülmüştür. Ancak işyerleri açısından anlamlı farklılık olmadığı hipotezi tam olarak saptanamamıştır. m
Özet (Çeviri)
In the 21. Century, human fountain is the most important compenent for the bussiness life. EQ has to be important, because working life is getting so complex that, cooperation and group work makes harmony working important. Especially EQ is more important than IQ for success and leadership in business-life. On the other hand, it isn't forgotten that, EQ has a meaning if it is in a company whit IQ. That is to say, if these two groups of intelligence are together, we can talk about leadership and success. It has been chosen for research because of the importance of EQ in our daily life, especially for the service of sector. Universe of research contains staff who works for public service; universe of working contains staff who works for SSK and Bağ-Kur in Ankara and Manisa inaviry which is used in that research, has been served out to 200 people in Ankara. 21 people from Bağ-Kur, 14 people from SSK and in Manisa 38 people from Bağ-Kur, 57 people from SSK; total 150 people have given answer for the inaviry. With the aim of whether or not have a difference between sub (workers9 or super (managers) from the point of view of EQ in this both public establishment which is getting active service sector, the poll, having 30 questions, which is prepared whit Likert Criterion by Dr.K.V. Petrides had been taked by translating into Turkish. At the end of the survey, the findings are; there are meaningful differences between superiors and unsuperiors for EQ and these differences are the same for age and sexuality. But these differences haven't been fixed for offices. IV