Dönen pervane tipli türbülatörlerle ısı transferinin artırılması
- Tez No: 14476
- Danışmanlar: DOÇ.DR. H. ŞİNASİ ONUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZ1£T Bu çalışmada borular içerisindeki akışlarda ısı trans ferinin iyileştirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla, öncelikle düz boru deneylerinin şimdiye kadar yapılan deneysel çalış malarla uyumunu sağlayacak bir düzeneğin tasarım ve imala tı gerçekleştirilmiştir. Bundan sonra geliştirilen deney düzeneğinde düz boru deneyleri yapılmış ve sonuçların lite ratürde verilen bağıntılarla uyumunun sağlandığı belirlen miştir. Bu uygunluk sağlandıktan sonra ısı eşanjörünün giriş kısmına yerleştirilen bir adet türbülatörün ısı transferine ve basınç kaybına yaptığı etkiler incelenmiştir. vn
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, the main aim was to augment convective heat transfer in a pipe with propeller insert. In order to get a decision for the effectiveness of this type of augmentation, firstly the design and the manufacture of an apparatus whose results obtained from plane pipe experiments were in accordance with the correlations given so far has been realized. Then using this apparatus, the plane pipe experiments have been performed and the results were found in accordance with the literature. Finally, experiments with propeller insert in the inlet section of the heat exchanger have been performed and the results have been presented. vin