La Nouvelle technique romanesque dans Les Faux-Monnayeurs d'Andre Gide
  1. Tez No: 14510
  2. Yazar: ERTUĞRUL İŞLER
  3. Danışmanlar: DR. SEVİM AKTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fransız Dili ve Edebiyatı, French Linguistics and Literature
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
(Türkçe özet) Andre Gide`in Kalpazanlar adlı romanında, yapısalcı bir yaklaşımla, zaman zaman izleksel öğeleri gözönünde bulundurarak, metne dönük bir inceleme yapmaya çalıştık. Çalışmamız iki bölümden oluşuyor. Birinci bölümde anlatım yöntemlerini, ikinci bölümde ise bu bilgilerin ışığı altında anlatı yerlemlerinin romandaki işlevlerini çözümlemeye çalıştık. ilk bölümde, romandaki anlatımı incelerken, bakış açılarının çoğaltılması, olayların söylem düzeyinde okuyucuya sunulması (dialog, mektup, günlük),“erken anlatı”yönteminin kullanılması gibi oldukça yenilikçi anlatı yöntemleriyle karşılaştık. Bütün bu yöntemler olayların ve kişilerin dolaylı sunulmasını ve böylece anlatıda iç karmaşıklık mey dana gelmesini sağlıyor. Alışılmışın tersine, oldukça özenli bir anlatımla karşı karşıya kalan okuyucu metni yeniden okumak ve yeniden kurmak zorunda kalıyor. Başka bir deyişle, yazarın başvurduğu anlatım yöntemleri metnin okunuşunu zorlaştırıyor. Aslında, romanın kurgusal yapısını daha kolay çözümlemek için anlatı yöntemlerinin incelenmesinin kaçınılmaz olduğu sonucuna vardık. İkinci bölümde, elde ettiğimiz bu bilgilerin ışığında, romanın kurucu öğelerinin oldukça değişimlere uğradığını gördük. Genelde eşzamanlı bir anlatımı tercih ederek zaman zaman geriye dönüş tekniğini kullanarak, ve Özellikle de Edouard'ın günlüğünü araya yerleştirerek, yazarın zaman zaman anlatıda kopukluk yarattığını ve böylece okur üzerin-67 de süre izlenimini yok etmeye çalıştığını gördük. Buna bağlı olarak, uzam ve kişilerin, anlatı boyunca bazan güç kazandığını bazan da silikleştiğini gördük, Betiklemenin yer verilmediği her iki öğede söylem düzeyinde okuyucuya sunuluyor. Kişilerin sözlerinden yararlanarak, onların karakterlerini ve ait oldukları yerleri çözümlemeye çalıştık. Anlatıcı rolünü birçok v kişinin üstlendiği bu romanda, ele alınan izlekleri de yine anlatı düzeyinde, onların kendi sözlerinden bulmaya çalıştık. Anlatı boyunca bir tek izlek değil, birçok düşüncenin yansıtıldığı bir izlekler zinciriyle karşılaştık. Bu izlekler zincirini, biz bir tek izleği ele alarak (evlilik ve aile ortamı) örneklemeye çalıştık. Bütün bu dağınıklığa rağmen yazarın biçimde ve içerikte bir tek sonuca ulaştığını saptadık : "Arı bir roman
Özet (Çeviri)
68 5.ENGLISH SUMMARY (Resume en anglais) 1 the book of Andre GÎDE“Les Fauff- Monaayeurs”. we tried to achieve trough this study a structuralist approach, from time to time by analyzing the thematical Elements. Our study is based on two chapters. In the first part, we tried to work on the schemes of narration and in the second part on the contents themselves of the novel. In the novel we noticed the diversifications of views the occurence of the events to the reader“ trough the technique of speech ( dialogue, lettters, diary), and in the story.”From all these narrative schemes resolt a complexty in the novel. The reader facing such a narrative frame is bound to read again the story in order to recompose the text itself. Anyway, if we want to analyze carefolly the narrative frame of the novel we have to study these techniques. In the second part, we tried to work on the contens* of the novel helped with these technical res©Hi*chs. Usually the writer refers to the simultaneiit technique and flash back. So by this technique Gide creates a break in the flow of the story and wants to erase the notion of passing time. During the story, the notion of space and the characters sometimes weaken or strengthen. The writer does not use any descriptive scheme for these two compronants and they are represented to the reader though the technique of speach. As we know, many characters enbody the narrators role. We tried to analyze the themes by using what the characters69 were saying throughout the novel «In the book we did not see only one but several themes. But we focus our analysis on the theme of the family. Although all the narrative difficulties, we pointed out thar the writer reached as storyand style.this.. very. aim a pure novel