1990'lar sonrası İstanbul metropoliten alanında 'rezisdanslar' ın gelişim süreci, kentsel gelişmeye etkileri: 'Metrocity millennium' örneği
  1. Tez No: 145117
  2. Yazar: GÖKÇE AKSOYLAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERDEM ERBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kentsel Planlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
1980'li yıllar sonrası küreselleşme sürecinin sosyo-ekonomik, kültürel ve mekânsal yapıya etkisi, değişen tüketim alışkanlıkları ve tüketim kültürü söylemi kent yaşamım ve kent kurgusunu derinden etkilemiştir. Değişen kullanıcı ve tüketici profili, farklılaşan tercihler, konut üretimim ve sunumunu da başka açılımlar geliştirmek noktasına sürüklemiştir. Rezidanslar, tanımlanan ortam içerisinde gelişen, varsıl kesime hitap eden, üst düzey hizmetler sunan, kent merkezi veya kentin gelişme aksında yer alan, yüksek katlı lüks konut yerleşmeleri olarak tanıınlanmaktadır. İstanbul metropoliten alam içerisinde 1990'h yılların sonunda gelişen ilk rezidans projesi olan Akmerkez Residence'dan sonra özellikle kent merkezinde pek çok rezidans projesi geliştirilmiş, özellikle 2005 yılı ile birlikte inşaat sektöründe yaşanan olumlu hava rezidans projelerinin hızla artmasına neden olmuştur. Ancak niceliksel artış rezidans tanımından uzaklaşma tehlikesini de beraber getirmiştir. Bu çalışmada amaç, rezidanslann temel özelliklerini tanımlayarak, aslmda hangi konut projelerinin rezidans olduğu konusundaki tartışmayı başlatabilmektir. Ayrıca, rezidansları inşaat sektörünün lüks konut talebi karşısında geliştirdiği bir yapı tipi olmanın ötesinde kentsel gelişme ve planlama açısından da ele almak kent planlama açısından bir gereklilik olarak görülmektedir. II
Özet (Çeviri)
After 1980s, the influence of globalization process on socio-econoimic, cultural and local structure; together with the changes in consumption habbits and consumption culture, deeply influenced the city life and city fiction. Ultimate changes and seeking for new visions in production and presentation of residences have become necessary because of the variations in consemer profiles and choices. Residances can be defined as; high and luxiorous buildings which develops in a defined circumstances, actresses to wealthy fraction of population, gives first class services, located in central city or developing axis of the city. Akmerkez Residance Project is the first one in Istanbul metropolis, which has been developed in late 1990s. After Akmerkez Project, lots of residance projects have been developed in central city, especially by 2005, very optimistic situations in construction sector caused accelarated increase in residance projects. Unfortunately, increase in number brought the danger of becoming distant from the definition of“actual residances”. The aim of this project is to define the basic properties of an“actual residance”and by some means, to be able to start an argument on which housing projects are residances? In addition, these residances were considered not only as an offer to luxiorous housing demands in construction sector, but also as a necessary step to be taken in city developing and urban planning. Ill