İhracat pazarlamasında fiyatlandırma politikaları ve Türk demir-çelik sektörüne uygulanabilme imkanları
  1. Tez No: 145116
  2. Yazar: CEM SELANİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EYYÜP AKTEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
İhracat, bir ülkenin kalkınmasında ve gelişmiş ülkeler seviyesine çıkmasında başlıca unsurlardan birisidir. Bu sebepten, günümüz dünya ticaretinde ihracatın geliştirilmesi büyük bir önem taşımaktadır. Kişi başına demir-çelik üretimi ve tüketimi ülkeler arasında gelişmişlik seviyesinin belirlenmesinde bir gösterge olarak kabul edilir. Gelişmiş ve ekonomileri güçlü ülkelerde demir-çelik tüketimi hızlı bir artış göstermekte ve bu tüketimi karşılayacak üretim kapasiteleri oluşturulmaktadır. Türkiye için de demir-çelik sektörü, istenilen ihracat hedeflerine ve gelişmiş ülkeler seviyesine ulaşabilmesine önderlik yapabilecek niteliktedir. Bu tezde, Türk ekonomisi ve ihracatı içinde çok önemli bir yere sahip olan demir-çelik sektörü incelenmiş, bu sektörde yer alan ve uluslararası pazarlarda faaliyet gösteren firmaların ihracat fiyatlandırma stratejilerini ürünleri üzerinde uygulayabilme imkanları araştırılmıştır. Araştırmanın amacı, Türk demir-çelik sektöründe yer alan ve uluslararası pazarlarda faaliyet gösteren firmalarımızın ürün fiyatlandırması yaparken, ihracat fiyatlandırma stratejilerini ne kadar kullanabildiklerini ve bu stratejilerin demir- çelik sektörüne uygulanabilme imkanlarını araştırmaktır. Tez çalışmasında, Türk demir-çelik sektöründe yer alan ve uluslararası pazarlarda faaliyet gösteren 2 entegre ve 15 ark ocaklı olmak üzere 17 firmaya anket çalışması için başvurulmuş, bunlardan 12 firmaya anket çalışması uygulanmıştır. Anket çalışması sonucuna göre firmaların ihracat faaliyetlerinde en fazla arz ve talebe göre fiyatlandırma, rekabete dayalı fiyatlandırma ile coğrafi fiyatlandırma yöntemlerini tercih ettikleri belirlenmiştir. Maliyete dayalı fiyatlandırma ile transfer fiyatlandırma yöntemleri ise ihraç fiyatının121 belirlenmesinde demir-çelik firmalarının ikincil tercihleri olduğu ortaya çıkmıştır. Buna ilave olarak indirimli fiyatlandırma ile mamul hattının fiyatlandırılması yöntemleri ise demir-çelik ihracatçısı firmaların çoğunluğu tarafından tercih edilmemektedir. Türkiye'de demir-çelik ihracatı yapan firmaların, ulusal veya uluslararası bir çok olumsuz etkiye ve yönetimsel bazı sebeplerden kaynaklanan eksikliklere rağmen ihracat fiyatlandırma yöntemlerini verimli ve etkin bir şekilde kullandıkları sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Exportation is one of the main elements for a country to improve and reach to the developed countries level. For this reason, in today's world trade, improvement of the exportation has become very important. Iron-Steel production and consumption per capita is accepted as an indicator of the level of development designation among the countries. In developed countries with strong economies, the iron and steel consumption shows quick increase and production capacities are made available to meet this consumption. Also for Turkey, the iron-steel sector has enough quality to make a leadership to reach the exportation targets and level of developed countries. In this thesis, the iron-steel sector, very important in Turkish economy and exportation, is examined and the applicability of the export pricing strategies of firms on their products in iron-steel sector which are active in the international markets, are studied. The aim of this thesis is to search the extent at which iron-steel firms which are active in domestic and international markets could make use of their export pricing strategies when making product pricing and to find out the applicability of such strategies in iron-steel sector. In this research work, to resort to take a poll to 17 firms, in the Turkish iron-steel sector and practice in international markets and constituted 2 integrated firms and 15 firms with arc furnace, and to take a poll to 12 firms. Regarding the result of this research, firms, which in Turkish iron- steel sector and export their products, mostly prefer to use the supply and demand pricing, competition pricing and geographical pricing methods. After that methods then they may prefer to use costly pricing and transfer pricing123 methods. In additional to this most of Turkish firms don't prefer to use the reduced pricing and product line pricing methods. This research concluded that although there are lots of national and international negativeness and deficiencies arise from managerial, Turkish firms, which in Turkish iron-steel sector and export their products, apply the export pricing strategies effective and productive.