Başlangıcından günümüze Magnum estetiği
From the beginning today Magnum esthetic
  1. Tez No: 145308
  2. Yazar: ASLI ERCİYEŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKHAN BİRİNCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fotoğraf Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
ÖZET Gerek fotoğrafın gerekse basın fotoğrafçılığının tarihine baktığımızda karşılaştığımız gerçek, insanlığın günümüze dek yaşadığı deneyim, bilgi ve düşüncelerini başkaları ve evren ile paylaşmak için görüntülerden faydalandığıdır. Göz ardı edilemeyecek olan bir diğer gerçek ise fotoğrafın basında ve fotoğraf ajanslarında yer almasının teknik gelişmeler ve ilerlemeler doğrultusunda paralellik göstermesidir. Fotoğraf basım teknikleri ve iletişim alanında yaşanan ilerleme ve gelişmeler sayesinde bir çok yönden etkilenmiş stüdyolarda ve karanlık odalardan yaşanan bu teknik ilerlemeler sayesinde yaşamın içine taşınmıştır. Tüm bu ilerleme ve değişim sürecinin içerisinde değişmeyen tek şey ise fotoğrafın“Gerçeğin Tanığı”olması olmuştur. Fotoğraf ajanslarının da gelişimi ile beraber serbest çalışan fotoğrafçıların ürünlerini pazarlamaları ve yaymcdarm daha çok sayıda ve kaliteli ürünlere kavuşmaları mümkün hale gelmiştir. Tüm bu gelişmelerin ardından 1947 yılında Henri Cartier - Bresson, Robert Çapa, David Seymour ve George Rodger Magnum Fotoğraf Ajansı'nı bu amaçla kurmuşlardır. Diğer fotoğraf ajansları arasında Magnum bir ilk olmasının yanı sıra diğer ajanslar için model ve örnek teşkil eder. Üyelerine öznel fotoğraflar üretme olanağı yaratmış, fotoğrafçılarına da fotoğraflarının yayın haklarını ellerinde bulundurma imkanı vermiştir. Magnum üyeleri çok çeşitli konulara el atarak kendi kişisel bakış açdarı içerisinde fotografik tavırlarını geliştirme imkanı bulmuşlardır. Magnum Ajansı aynı zamanda bir yayımcı kimliğine de sahiptir. Değişik konularda yayımlanmış bir çok Magnum Photos eseri bulunmaktadır. Bugün iletişim araçları ile dünya üzerine yayılan bilgi ve görüntü yoğunluğu düşünülecek olursa Magnum' un önemi burada açıkça ortaya çıkmaktadır. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT If we scrutinize the history of whether photos or photo j our nalizm, we face and actually that, the mankind used the images to share their knowladge, thoughts and experiences with the other people and world. The other actuality that can't he ignored is using photos in photo journalizm and agences, caused by the technological developments and movements. Photograph was impressed a lot of sides, like developments, in edition techniques and big movement in comminication and photographs were moved into life, owing to these technological developments from the studios and dark rooms.There was only thing that didn't cahanged;“The Witness Of Reality”. Being with the development of photograph agences, tehe photographers who work by themselves, could sell their own products and the editors could come together with qualified and more products. In 1947, Henri Cartier Bresson, David Seymour, Robert Capa, George Rodger founded Magnum Agence with that purpose. Magnum Agence was first and a model amoung the other photograph agences Magnum gave the change of produce their own products to its membersJVIagnum members found to chance to improve their photographic attitude within their personal point of wiew by being interested in very different subjects. Magnum, also has a Publisher side.Today, if we thing the wideness of knowledge and image, that involve all over the world by communication systems; Magnum agences importation emerges right here, clearly... Vll