Sigorta işletmelerinde toplanan fonların ekonomiye aktarılma sistemleri üzerine bir inceleme
- Tez No: 145348
- Danışmanlar: PROF. DR. BERNA TANER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Sigortacılık, Economics, Insurance
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansman Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZET Sanayileşme, ekonomik gelişme, sosyal ve kişisel refah düzeyindeki artmalar, buna paralel olarak, hizmet sektörünün de öneminin artmasına neden olmuşlardır. Gelişmekte olan ekonomilerin, hizmet sektörü içindeki en dinamik sektörlerden biri sigortacılık sektörüdür. Sigortacılık sektörünün son yıllarda bu denli önem kazanmasının sebepleri arasında, teknolojideki değişimin insanların güvende olma ihtiyacında meydana getirdiği artışları sayabiliriz. Ayrıca sigorta işletmeleri ülke ekonomilerinde çok geniş uygulama alanları bularak, ekonomide önemli roller oynamaktadırlar. Bu çalışmada da sigorta şirketlerinde toplanan fonlar ve bu fonların ekonomideki yatırım alanları incelenmektedir. Çalışma iki bölümden oluşmaktadır, ilk bölümde sigortanın genel tanımı, yapısı ve içeriği incelenmektedir. Sigortanın işlevleri, niteliği ve amaçlarına yer verilip, sigortanın risk ve güvenlik kavramlarıyla ilişkisi de değerlendirilmeye alınmıştır. Sigorta işletmelerinin gelir ve maliyet yapısı da çalışmanın bu kısmında kısaca analiz edilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde ise; sigorta işletmelerinin fon oluşumunu, fon oluşum süreci ve yatırımları ele alınmaktadır. Öncelikle bir süreç olarak tanımladığımız fon oluşumu incelenmektedir. Ayrıca sigorta işletmelerinin yatırım alanları incelenip, yatırım türleri ayrı ayrı açıklanmıştır. Bu bölümde yatırımın içeriğini, kapsamını ve anlamını da içeren bilgilerde sunulmaktadır. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The industrilization, economical advancement, social and personal prosperity level increasements and according to this as paralel has given reason to the increasement of importance of service sector. In the economies which are in position of advancing one of the most dinamic sectors is the sector of selling insurance. In selling insurance sector taking as so much importance one of the reason is we can say that by the changing in technology giving incresemants of need to people to be secure. Apart from this the insurance procedures by finding very large practice areas in country economics are acting very big roles. In this study in insurance procesdures the collecting of founds and these funds investment areas in economy is investigating. The study has consisted in two parts. In the first part the general definition of insurance, its structure and the content has searched. The functions of insurance, quality and aims have placed, the risk and security concepts of insurance and their relations has taken in place as evaluation. Im insurance procedure income and cost structure also have been analized in this part of study. In the second part of study, the insurance managements fund consisting, fund occurance period and its investments have searched. Firstly we have searched the fund uccurance which we have defined as a period. Apart from this, the investment areas of insurance managements hve een investigated and its investment types have explanied one by one. In this part the content of investment its including and its meaning also offered in informatiol frame. vn