Postmodern dönemde sanat
Art in the postmodern era
  1. Tez No: 145347
  2. Yazar: ZUHAL ÇİÇEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZAFER CİRHİNLİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Sosyoloji ve Metadoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
II ÖZET Bu çalışmanın amacı, 1960'lı yıllarda yaygın bir şekilde entelektüel alanda tartışılmaya başlanan postmodernizm olgusunun sanatsal açılımını ortaya koymaktır. Çalışmamız üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde postmodernizm olgusunun genel sınırları, göstergeleri, toplumsal, ekonomik ve kültürel boyutları üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde, postmodern sanat anlayışının açılımları, modem sanat örnekleriyle karşılaştırılarak sunulmuştur. 1960 ve sonrasında ortaya çıkan sanat akımları ve bu akımlar çerçevesinde etkinlik gösteren sanatçıların etkinliklerinden örnekler verilerek açıklanmıştır. Üçüncü bölümde, postmodern sanat anlayışına kaynaklık eden postyapısalcılık, yapıbozumculuk ve feminizm ilişkisi üzerinde durulmuştur. Sonuç bölümünde ise postmodern sanatın, sanat kavramından yola çıkarak genel bir değerlendirmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY The main purpose of this study is to conceive of postmodernisist theories which have been most widely discussed since the mids of 1960's. To do this first of all I'll focus on the cultural, economic and social features of postmodern condition. Second focus, I'll try to compare postmodern approaches withmodern ones. In this contex, I'll present the mainstream theory of art and some Works of famous artists emerged in the period of 1 960 and the present time. The main point in the third part will be pos*structuralism, deconstructivism and feminism describing themor the sources of post-modern art. In conclusion, I'll try to reach a general understanding of art and postmodern art.