Hastanelerde halkla ilişkiler ve İzmir'deki hastanelerin halkla ilişkiler faaliyetlerine ilişkin bir araştırma
Public relations in hospital and a research on the activities related with the public relations in hospitals of İzmir
  1. Tez No: 145366
  2. Yazar: SEZER KARAKÖSE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA AYTUĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, Public Relations, Hospitals, Health Care Management
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
ÖZET Sağlık kuruluşlarında yürütülen halkla ilişkiler çalışmaları, hastanenin dışa açılan penceresi olarak özel bir öneme sahiptir. Verdikleri hizmetin özelliğinden, çalışma şartlarından ve yapısından kaynaklanan çeşitli özellikler nedeniyle hastaneler, halkla ilişkiler faaliyetlerine en çok ihtiyaç duyulan kurumların başında gelir. Hastane tanıtımında ve pazarlama faaliyetlerinin genelinde, halkla ilişkilere de büyük rol düşmektedir. Hastanedeki halkla ilişkiler bölümü, hastane yönetiminin izlediği hizmet politikasının ve çalışmalarının halka duyurulması, benimsetilmesi, kuruluşa karşı toplumda olumlu bir tutum yaratılması, halkın kuruluş hakkında ne düşündüğünün ve ondan ne istediğinin öğrenilmesi ve halka işbirliği sağlanmasına ilişkin faaliyetleri yürütür. Ayrıca, hastanenin hizmet olanakları hakkında bilgi vermek suretiyle toplumun işlerini kolaylaştırmak; hastane kararlarının ve politikalarının isabetli olmasını sağlamak gibi görevlerin yerine getirilmesini de sağlar. Bu çalışma, hastanelerde halkla ilişkilerin nasıl algılandığı ve bu bağlamda yapılan halkla ilişkiler faaliyetlerinin neler olduğunu incelemek için yapılmıştır. Birinci bölümde halka ilişkiler kavramı irdelenmiştir. İkinci bölümde ise hastaneler ve hastanelerde halka ilişkiler incelenmeye çalışılmıştır. Bu bölümde hastanelerin tanımı, sınıflandırılması, amaç ve fonksiyonları, özelliği ayrıntılı biçimde ele alınmıştır. Ayrıca hastanelerde halkla ilişkilerin önemi ve gerekliliği, kapsamı, görevleri ve kullandığı araçlar hakkında bilgi verilmiştir. Üçüncü bölümde ise İzmir'deki Hastanelerde Halkla İlişkiler Faaliyetlerine İlişkin Bir Araştırma yer almaktadır. Araştırmada elde edilen bulgular sonuç bölümünde özetlenmekte ve hastanelerde halka ilişkiler faaliyetlerinin geliştirilmesine ilişkin öneriler bulunmaktadır. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Public relations works carried out in the Health Organizations, has a great importance as an openning window of a hospital to the outside. Hospitals are the places mostly in need of public relations because of the features of given service and various characteristics originating from working conditions and structure. Generally in the presentation of Hospital and marketing, there is a great role for public relations. The division of public relations in the hospital, are to carry out the missions to have made known to public service policy of the hospital, have appropriated by people, to create a positive situation against the establishment in the society, to learnt what public thinking over the establishment and what are the expectations they are hoping and to cooperating with the public are among some of its duties. Besides; giving information on the hospitals service possibility eases the society's works, and provide decisions and policies for the hospital at very appropriate level, etc This study has been carry out to prove what is the public relations in a hospital how is perceived by the hospital, and what are the public relations. In the first section, public relations concept has been studied carefully. In the second section, hospitals and public relations in the hospital have been tried to be examined. In this section definition of hospitals, classification, goal and functions, characteristics, have been tried to find out carefully in details. Besides, information is given on importance and necessity of public relations in the hospital, extensions, duties and way of using of means are studied. In the third section, researches on the activities related with the public relations in hospitals of İzmir are involved. The findings have been experienced at the end of the research are outlined in the conclusion section and there are some suggestions and proposals on te development of public relations in he hospitals. v