İşletmelerin vergilendirilmesinde enflasyona karşı enflasyon muhasebesi uygulaması
Inflation accounting against the impact of taxation on the corporations induced by lingering inflation
- Tez No: 145367
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP ARIKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mali Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 270
Özet
ÖZET Yüksek oranlı enflasyonun, işletmelerin mali tablolarını yanlış bilgi vererek yanıltıcı kararlar almaya neden olan raporlar haline getirmesi; ülke ekonomisi içinde önemli bir sorun olmuştur; işletmelerde gerçek olmayan kârlar vergilendirilirken işletme sermayeleri de aşınmıştır. Bu da işletmelerin üretim ve yatırım güçlerini zayıflatmıştır. Enflasyonun vergi adaletini zedeleyen ve kayıtdışı ekonomiye sebep olma gerçeğinden hareketle komuoyunda uzun yıllar tartışılmıştır. Bu konuda Uluslar arası Standartlarda yerini bulan çalışma Türkiye tarafından da esas alınarak çeşitli kurumlar tarafından düzenlenmiştir. Çalışmamızın temelini oluşturan; enflasyonun olumsuz etkilerine karşı işletmeleri koruyan tedbirleri tüm unsurlarıyla kabul edip uygulama koyan Maliye Bakanhğı'nın bu konudaki çalışmasıdır. Vergi Kanunları çerçevesinde daha önce geçici (kısmi) nitelikteki tedbirler ihtiyaca cevap vermeyen ve sorunları gidermekte yetersiz uygulamalardı. 30.12.2003 tarihinde Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren“Enflasyon Düzeltmesi”ile, Türkiye'de işletmeler için finansal tablolarını düzenlemek ve düzenlenmiş mali tablolar üzerinde vergilerini beyan etmek konusunda daha gerçekçi bir uygulama dönemi başlatılmıştır. Enflasyon muhasebesi uygulaması teknik güçlükleri olan bir sistemdir. Ancak ülkenin her alanında hızla yaygınlaşan eğitim seminerleri ile meslek mensupları ve kanunun muhatapları bu konuda aydınlatılmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT High rate inflation, tranplate the companies' financial tables to the report which causes deciding wrongly with giving erroneous knowledge that is important problem for the economy: When the nonreal profits assess in the company, companies' capitals wear out. So companies' power of production and investment decrease / thin. Inflation is argued in society / public, because of bruising tax juctice and causing unrecorded economy. The study which is about this subject in international standarts, is settled by different associations in Turkey. The study is enforcemented by Ministry of Finance which accept, and apply the precaution the comparies against negative effects of inflation is our study's base. Precaution in application which is temporary (partial) in tax act's border, does not give answer necessity and is not adequate to remoue problems. Publishing and becoming effective of“Inflation correction”in official gazzette in 30.12.2003, the realistic aplication is begun to regulate financial table and tax declaration for the companies in Turkey. Inflation accounting application is a system which has technical problems but because of education seminars, professionals and the other interested poeple are enlightened. VI