Azerbaycan Hukukunda vergi yargısı
Tax judgement in Azerbaijanian Law
  1. Tez No: 145423
  2. Yazar: VURGAR HUSEYNLİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. METİN MERİÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Maliye, Law, Finance
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mali Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
ÖZET Çalışmamızda Azerbaycan yargı sistemi ve bu yargı sistemi içerisinde yer alan vergi yargısı organları ve yargılama süreci incelenmiştir. Anayasada kuvvetler ayrılığı ilkesi benimsenmiştir ve yargı yetkisinin bağımsız mahkemelerce yerine getirileceği hüküm altına alınmıştır. Azerbaycan hukuk sisteminde kamu-özel hukuk ayırımı yapdmış ve vergi hukukunun kamu hukukunun alt dalı olduğu belirtilmiştir. Vergi Kanununda verginin tanımı yapılarak zorunlu ve karşılıksız olduğu vurgulanmış ve vergiler kapsamına göre devlet vergileri, Özerk Cumhuriyet vergileri ve yerel vergiler olarak ayrılarak düzenlenmiştir. Vergilendirme yetkisinin sahibi olan devlet bu yetkisinin bir kısmını belirli sınırlar çizerek Nahçıvan Özerk Cumhuriyetine ve yerel belediyelere devretmiştir. Vergi idareleri Vergiler Bakanlığı bünyesinde örgütlenmekte olup, idari yerleşim birimlerinin nüfus yoğunluğuna göre kurulmuş vergi daireleri ve vergi şubeleri aracılığıyla faaliyetini gerçekleştirmektedir. Vergi mevzuatının ihlalinden dolayı uygulanacak cezalar Vergi Kanununda, İdari Hukuk İhlalleri Hakkında Kanunda ve Ceza Kanununda düzenlenmiştir. Yargı sistemi üç dereceli olarak örgütlenmiştir. Vergi uyuşmazlıkları ilk derece mahkemesi olan Yerel İktisat Mahkemelerinde çözümlenir. Davalar duruşma yapılarak incelenir. Yerel İktisat Mahkemesi karalarına karşı bir üst mahkeme olan İktisat Mahkemesine başvurulur. İktisat Mahkemesinin karalarına karşı yapılan ihtirazlan Yüksek Mahkeme inceler. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Throughaut this study, Azerbaijan's Judiciary system, judiciary organs of tax which take place within this system and the whole judgement ptocess are scientifically analyzed. In the constitution of Azebaijan Republic the principle of powers division is approved and the judiciary autharity is left just to the independent tribunals and ensured by law. Also the public and private laws are diversified by their characteristics and the Tax Law is defined as a sub-branch of Public Lav. Within the general tax law, the tax concept is identified, its mandatary and non-mutval character is emphesized and according to their conceptial structure taxex are agrouped under the titles ofİ; Governmant Taxes, Autonomous Republic Taxes, and Local Taxes. As authoritative power for Taxation, gorevnment has left some of its authorities to the Autonomous Republic of Nahcivan and to the local municipalities. Tax offices are organized by Ministry of Taxes and they accomplish their functions through the tax terminals and departments which are established in accordance with the population density. The sentences to be carried out in case of Tax laws violation are determined in general Tax law, in laws about the violation of Administrative laws and in Criminal law. The Judiciary System is organiced as a three phased system and the disagreements occured by Taxation are usually solved in local Economical Courts which are accepted to be the first phase courts. The Iawsvits are realized through trials. In case of new disagreement the objector applies to one upgrade Economical Court. In the disagreement still remains unsolved the tlighest Iribunal finds the last solition.