Kınalızâde Ali Efendi'de (Ahlak-ı Alai'de) sorumluluk bilinci ve boyutları
The conscious responsibility in Kınalızâde Ali Efendi (in Ahlak-ı Alai) and its dimension
  1. Tez No: 145489
  2. Yazar: HİKMET ÇAMCI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURİ ADIGÜZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Felsefesi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
ÖZET Kmalızâde Ali Efendi'de sorumluluk bilinci ve boyutlarını incelediğimiz bu çalışmamız giriş bölümü hariç üç bölümden oluşmaktadır. Bu tezin giriş bölümünde problem, önem, amaç, sınırlılıklar, yöntem, Kınalızâde'nin hayatı, ilmi şahsiyeti ve eserlerini inceledik. Birinci bölümde, Kınalızâde'de sorumluluk bilincine ilişkin temel kavramlar inceledik. Ayrıca bu bölümde bazı filozoflara ait ahlak anlayışlarına yer verdik. ikinci bölümde, Kınalızâde'de sorumluluk bilinci konusunu inceledik. Bu konuyu Kınalızâde'de sorumluluk bilincinin kaynakları ve Kmalızâde düşüncesinde sorumluluk bilincinin yeri ve boyutları olmak üzere iki ana bölümde inceledik. Sorumluluk bilincinin kaynaklarını akıl, din ve toplum çerçevesinde inceledik. Sorumluluk bilincinin yeri ve boyutları kısmında Kınalızâde'nin ahlak anlayışını anlattıktan sonra Kınalızâde'de sorumluluk bilincinin boyutlarını inceledik. Bu boyutlar, kişinin kendisine karşı sorumluluklan, kişinin ötekine(doğa, toplum vs.) karşı sorumluluklan, kişinin Tanrısına karşı sorumluluklarıdır. Biz, bu üç boyuta göre Kınalızâde'de sorumluluk bilincini ve ahlak anlayışını inceledik. Sonuç bölümünde ise, konu hakkında genel bîr değerlendirme yaptık.
Özet (Çeviri)
SUMMARY When studyed the conscious responsibility in Kınahzâde Ali Efendi and its dimension we see that our study except the introduction part consists of three parts. In the introduction part of this not only the personality and life style of Kınahzâde but also the problem, the importance, the goal, the limits, the methods and his works are studyed. In the first part we studyed the basic intructure of conscious responsibility of Kınalızâde. In additionto this, we gave some knowledge about some philosophers' ethic ideas. In the second part of Kınalızâde, we studyed about the conscious responsibility topics. The source of conscious responsibility in Kınalızâde, and the conscious responsibilty idea in Kınalızâde, are divided into two main sections. The source of conscious responsibility were handled in the frame of knowledge, religion and socitey. After we exeplained Kınalızâde' s ethic ideas which took place in the part where the place and dimension of conscious responsibility is exeplained, we studyed the dimension of Kınalızâde' s conscious responsibility. This dimension consity of individuals self-responsibilities individuals behaviour to others (nature, society, etc.) and the responsibility of the individual to his God. We studyed according to this dimension the conscious responsebility and ethic ideas in Kınalızâde. And in the conslusion part we made a general evaluation about the subject.