16. yüzyıl osmanlı toplumunda çocukluk: Kınalızâde Ali Efendi'nin Ahlak-ı Alâî'si ile Abdüllatif Karamânî'nin Adâb-ı Menâzil'inde çocuklar
Childhood in 16th century ottoman society: Children in Kinalizâde Ali Efendi's Ahlak-i Alâî and Abdüllatif Karamânî's Adâb-i Menâzil
  1. Tez No: 683896
  2. Yazar: SEVİNÇ ZENGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. ÖZGÜR KOLÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu tezde, ikisi de 16. yüzyıl müellifi olan Abdüllatif Karamânî'nin Âdâb-ı Menâzil eseri ile Kınalızâde Ali Efendi'nin Ahlak-ı Âlâi eseri mukayese edilerek, 16. yüzyıl Osmanlı toplumundaki çocuklara yönelik bilgilere ulaşılmaya çalışılmıştır. Bu eserler ve dönemin çeşitli kaynaklarından yararlanarak, Osmanlı toplumunun çocuk ve çocukluk algısına, çocukların hangi idealler etrafında yetiştirildiğine değinilmiştir. Osmanlı toplumunun çocuklarına yer açma amacını taşıyan bu tezde, tarihin bir öznesi olan çocuklar görünür kılınmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, Abdullatif Karamânî's work Adab-ı Menâzil and Kınalızâde Ali Efendi's Ahlak-ı Âlâi work, both of which are 16th century authors, were compared to reach information about children in 16th century Ottoman society. By making use of these works and various sources of the period, the Ottoman society's perception of children and childhood and the ideals around which children were raised were mentioned. In this thesis, which aims to make room for the children of the Ottoman society, children, who are a subject of history, are tried to be made visible.