Ordu ili kaya mezarları
Rock tombs of Ordu
- Tez No: 145521
- Danışmanlar: PROF. DR. CEVAT BAŞARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ ORDU İLİ KAYA MEZARLARI Hacer KUMANDAŞ Danışman : Prof. Dr. Cevat BAŞARAN 2004 - sayfa : Jüri : Prof. Dr. Cevat BAŞARAN Doç. Dr. Mehmet KARAOSMANOĞLU Yrd. Doç. Dr. Ahmet Ali BAYHAN Bu çalışmada, Ordu ilinde tespit edilen kaya mezarlarının birbirleriyle ve Paphlagonia Bölgesi içindeki benzer örnekleriyle karşılaştırılarak, gün yüzüne çıkmaları ve incelenmeleri amaçlanmıştır. Çalışmanın başlangıcında, Ordu ili tarihi coğrafyasına değinilmiş ardından bölge üzerinde gerçekleştirilen araştırmalara ayrıntılı olarak yer verilmiştir. Kaya mezarlarının kökeni ve tarihsel gelişim sürecine kısaca değinildikten sonra Ordu ili kaya mezarlarına geçilmiştir. Mezarlar; mimari, tipoloji ve stilistik açıdan ayrıntılıca ele alınarak, dış cephe anlayışı ve iç mekan düzenlenişi olmak üzere iki ana başlık altında incelenmiştir. Ordu ili kaya mezarlarının oluşumuna etki eden Paphlagonia Bölgesi kaya mezarlarının yanı sıra yöresel özelliklerde ortaya konulmuştur. Katalog bölümünde ise, Ordu il sınırları içinde incelenen örnekler kısaca tanımlanmış; levhalar bölümünde metindeki anlatım sırasına göre açıklama çizimi ve resimlere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MASTER THESIS ROCK TOMBS OF ORDU Hacer KUMANDAŞ Supervisor : Prof. Dr. Cevat BAŞARAN 2004 - Pages : Jury : Prof. Dr. Cevat BAŞARAN Assoc. Prof. Dr. Mehmet KARAOSMANO?LU Assist. Prof. Dr. Ahmet Ali BAYHAN In this study we have aimed at examining and evaluating the Rock tombs of Ordu and comparing resembling example in the rock tombs of Paphlagonia area. At the begining, we have studied on the historical geography of the city, Ordu. Then the research carried area of through has been region discussed. After giving a brief information abaut the origin of rock tomb and its historical development wre have focused on the rock tombs of Ordu. We have examined the rock tombs with respect to their typology and style. The study in divided in to main parts; the outer surface and internal structure. We have tried to demonstrate not only Paphlagonia Rock tombs which highly influenced on the generation of rock tombs of Ordu but also the local aspects of the region. In the catalogue the examples in Ordu have been briefly defined; in the chapter of plates, explanatory drawings and potographs have taken place in accordance with narrative order.