Edward Bond'un üç oyununda yaşlı adam ve çocuk imgesi: The Pope's Wedding, Saved ve Narrow Road to the Deep North
The child and the old man image in Edward Bond's three plays: The Pope's Wedding, Saved ve Narrow Road to the Deep North
  1. Tez No: 145520
  2. Yazar: AHMET GÖKHAN BİÇER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEHMİ EFE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ EDWARD BOND'UN ÜÇ OYUNUNDA YAŞU ADAM VE ÇOCUK İMGESİ: The Pope's Wedding, Saved ve Narrow Road to the Deep North Ahmet Gökhan Biçer Danışman: Prof. Dr. Fehmi Efe 2004 -Sayfa: 72 Jüri : Prof. Dr. Fehmi EFE : Doç. Dr. Mehmet TAKKAÇ : Yrd. Doç. Dr. Pınar ÇİĞDEM Çağdaş ingiliz oyun yazarlarından Edward Bond (1934 -) oyunlarında şiddetin toplumsal ve siyasal nedenlerini evrensel boyutlarıyla yansıtmaya çalışır. Oyunlarında çocuklara sıkça değinen yazar ülküsel koşullardan yoksun yetişen bireylerin geleceğin dünyasının kararlı ve tutarlı kişileri olmasının beklenmemesi gerektiği kanısındadadır. Bu çalışmamızın amacı Edward Bond'un üç oyununda (The Pope's Wedding, Saved ve Narrow Road to the Deep North) yaşlı adam ve çocuk imgesini incelemektir. Oyunlarında karşımıza çıkan yaşlı adam ve çocuk imgesine değinmeden önce giriş bölümünde şiddet kavramını tanımlamaya çalışarak yetkin bilim adamlarının konuyla ilgili görüşlerine yer verdik. Bunun yanı sıra Edward Bond'un ingiliz Tiyatrosundaki yerini belirtmeye.izleyen bölümde Edward Bond'un“The Pope's Wedding, Saved ve Narrow Road to the Deep North”oyunlarında yaşlı adam ve çocuk imgesini incelemeye, sonuç bölümünde de Bond'un asıl amacının kapitalist sistemi sorgulayıp şiddetin engellenmesine katkıda bulunmak olduğunu anlatmaya çalıştık.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MASTER THESIS THE CHILD AND THE OLD MAN IMAGE IN EDWARD BOND'S THREE PLAYS: The Pope's Wedding, Saved, and Narrow Road to the Deep North Ahmet Gökhan BİÇER Supervisor: Prof. Dr. Fehmi Efe 2004 - Pages: 72 Jury : Prof. Dr. Fehmi EFE : Assoc. Prof. Dr. Mehmet TAKKAÇ : Assist Prof. Dr. Pınar Çİ?DEM Edward Bond (1934 - ) is one of the well-known contemporary English dramatists who in his plays, deals with the socio-economic and political issues of violence in human beings. Furthermore, he uses theatre as a weapon to have a better society. This study aims at analyzing the child and the old man image in Edward Bond's three plays: The Pope's Wedding, Saved and Narrow Road to the Deep North. Before analyzing the child and the old man image we tried to define the term violence in the introduction and pointed out the ideas of some critics on the subject in general. In addition to this, we attempted to examine Edward Bond's place in Contemporary British Theatre. In the following chapter we tried to study the child and the old man image in Edward Bond's Three Plays:“The Pope's Wedding, Saved, and Narrow Road to the Deep North”. In the last chapter we dealt with the idea that Bond's aim was to contribute to the improvement of capitalist system by questioning it in order to prevent the violence.