Desire for excellence reflections on Plato and Spinoza
Mükemmellik arzusu Platon ve Spinaza üzerine düşünceler
- Tez No: 145689
- Danışmanlar: PROF. DR. STEPHEN VOSS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2004
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
KISA ÖZET Mükemmellik Arzusu Platon ve Spinoza Üzerine Düşünceler Vicdan Mutlu Bu tezin temel amacı Platon ve Spinoza' nın mükemmellik arzularını açımlamak ve görüşlerinin hangi açılardan birbirine benzediğini, hangi açılardan birbirinden ayrıldığını ortaya koymaktır. Bu amaca ulaşmak için, adı geçen filozofların 'arzu' ve 'mükemmellik' anlayışları incelendi. Bu tezde cevaplan aranan sorulardan bazıları şunlardır: 'Arzularımızın doğası nasıldır?', 'Mükemmellik nedir?', 'İyilik ve mükemmellik arasında nasıl bir ilişki vardır?', 'Mükemmellik öznel midir yoksa nesnel mi?', 'Herkes sadece iyiyi mi arzular?', 'Mükemmellik arzusu filozofların ayrıcalığında mıdır?', 'Mükemmellik insan için ulaşılabilir bir şey midir?', 'Mükemmelliğe kimler yaklaşabilir?', 'Mükemmellik mutluluğa götürür mü?', 'Mükemmellik Tanrı 'ya benzemek midir?'. Bu çalışma, yeri geldiğinde Spiniza ve Platon' un fikirlerindeki tutarlı ve tutarsız yönleri, tezlerindeki bazı problemleri göstermeyi, ayrıca, adı geçen filozoflara ait çalışmaların adil bir yorumunu yapmayı da hedeflemektedir. Tez, Spinoza'mn 'mükemmellik' kavramıyla 'Üçüncü Tür Bilgi' arasında, ayrıca Platon'un 'mükemmellik' kavramıyla 'iyi Formunun/ldeasının Bilgisi' arasında viderin bir ilişki olduğunu savunmaktadır. Her iki filozof için de mükemmelliğin bilgelikte, yani erdemli olmakta ve akıl hayatı yaşamakta yattığı öne sürülmektedir. Söz konusu filozoflar mükemmelliğin ulaşılmazlığına inansalar da (hatta bizzat mükemmelliği tecrübe etme şansım yakalayamasalar da) hepimiz için ideal birer hayat modeli önermektedirler. Spinoza ve Platon' un çizdiği bu ideal hayat modelinin doğası tezin temel konusudur. Tezde, ayrıca, mükemmellik arzusunun ve mükemmelliğe yaklaşma başarısının yalnızca akıl hayatım yaşayanların, yani Platon ve Spinoza gibi filozofların ayrıcalığında olduğu iddia edilmektedir. vıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Desire for Excellence Reflections on Plato and Spinoza by Vicdan Mutlu The main aim of this thesis is to provide a good understanding of Plato's and Spinoza's desire for excellence and show in what respects their views resemble and differ from each other. To achieve this aim, their notions of 'desire' and 'excellence' have been examined. Some of the questions that have been raised in this thesis are as following: 'What is the nature of our desires?', 'What is excellence?', 'What is the relation between excellence and goodness?', 'Is excellence something subjective or objective?', 'Does everybody desire only the good?', 'Is desire for excellence a unique privilege of philosophers?', 'Is excellence something attainable for man?', 'Who can approximate to excellence?', 'Does excellence lead to happiness?' 'Is excellence an assimilation to God?' The present study also aims to show the consistencies/inconsistencies of their ideas and the problems in their theses, when necessary, and to come up with a fair interpretation of their work. In this thesis I argue that Spinoza's notion of excellence is deeply connected to 'the Third Kind of Knowledge', on the other hand, Plato's notion of excellence is connected to 'the Knowledge of the Form of the Good'. I also claim that for both ivphilosophers the way to excellence lies in wisdom, that is, in being virtuous and living the life of reason. The ultimate excellence, according to them, is beyond our reach, but they have drawn an ideal model of life to be pursued, although even they were not able to attain that model. The nature of this ideal model of life is the subject matter of this thesis. It is also argued that, for both Plato and Spinoza, desire for excellence is a unique privilege of philosophers. Also approximation to excellence can be achieved only by those people who are living the life of reason, i.e. philosophers like Plato and Spinoza.