Development of topical structure in college level students' essays: The case of monolingual Turks, monolingual Americans, and bilingual Turks
Üniversite düzeyi öğrenci kompozisyonlarında konusal yapının gelişimi: Tek dilli Türkler, tek dilli Amerikalılar ve çift dilli Türklerin durumu
- Tez No: 145690
- Danışmanlar: PROF. DR. CEM ALPTEKİN, PROF. DR. AYŞE AKYEL, PROF. DR. ZULAL BALPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2004
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
KISA ÖZET Üniversite Düzeyi Öğrenci Kompozisyonlarında Konusal Yapının Gelişimi: Tek Dilli Türkler, Tek Dilli Amerikalılar ve Çift Dilli Türklerin Durumu Işıl Erduyan Bu araştırma üniversite düzeyindeki öğrencilerin yazdığı kompozisyonlardaki konusal yapının gelişimini incelemiştir. Üç grup öğrenci bu çalışmanın örneklemini oluşturmuştur, bunlar tek dilli Türkler, çift dilli Türkler ve tek dilli Amerikalılardır. Veri toplama işlemi iki ayrı ortamda gerçekleştirilmiştir; Türk öğrenciler Boğaziçi Üniversitesi 'nde, Amerikalı öğrenciler Atlanta, Georgia'daki Georgia State Üniversitesi 'nde okumaktadırlar. Katılımcılardan verilen konuda birer kompozisyon yazmaları istenmiştir. Kompozisyonlar daha sonra cümlelerin konulan arasındaki ilişkiyi irdeleyen bir enstrüman olan konusal yapı analizine tabi tutulmuştur. Türkçe kompozisyonların konusal yapı bakımından ingilizce kompozisyonlardan önemli derecede ayrıldığı görülmüştür. Öte yandan çift dilli Türklerle tek dilli Amerikalıların yazdığı İngilizce kompozisyonlar arasında konusal yapı açısından önemli bir fark çıkmamıştır. Türkçe kompozisyonlarda yalnızca bir tür ilerleme, şuralı ilerleme yoğunken, İngilizce kompozisyonlarda daha dengeli bir dağılım ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Development of Topical Structure in College Level Students' Essays: The Case of Monolingual Turks, Monolingual Americans, and Bilingual Turks by Işıl Erduyan The present study investigates the topical structure development in the essays written by college level students. Three groups of students participated in the study, these were monolingual Turkish students, bilingual Turkish students and monolingual American students. Data collection took place in two different settings; the Turkish students were enrolled in Boğaziçi University, Istanbul, Turkey and the American students were enrolled in Georgia State University, Atlanta, Georgia. Each participant was required to write an essay on a given topic. The essays were then subjected to the topical structure analysis, an instrument which concerns itself with the relationship among the sentence topics composing an essay. It was found that Turkish essays differed significantly from the English essays in terms of then- topical structure. On the other hand, no significant difference was found between English essays written by bilingual Turkish students and monolingual American students from the topical structure perspective. While in the Turkish essays the topical structure was marked heavily by one type of progression, namely the sequential progression, in the English essays there was a more balanced distribution.