The opposition in the second constitutional monarchy period: The case of Ahmet Samim
II. Meşrutiyet döneminde muhalefet: Ahmet Samim örneği
  1. Tez No: 145719
  2. Yazar: MEHMET HASTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKKI ZAFER TOPRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Political Science, History
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Özet Ahmet Samim II. Meşrutiyet döneminde öldürülen üç gazeteciden biridir. Ateşli bir İttihatçı muhalifi olan Samim Ahrar Fırkası kurucularındandır. Bu tezde Samim'in Sodayı Millet gazetesindeki makalelerinden iç politikaya ilişkin olanlarına değindik. Ahmet Samim'in makalelerim dönemin siyasi olaylarından oluşan bir arka plan üzerinde değerlendirmeye çalıştık. Bu arka planı oluştururken seçtiğimiz konu başlıkları; 1909 Kanun-i Esasi değişiklikleri, Prens Sabahaddin düşüncesi, 1908 Seçimleri ve Parlamento, 1908-1910 Sadrazamlar/Kabineler oldu. Ahmet Samim'in makalelerini 8 başlık altında değerlendirdik; Meşrutiyet, Gayrimüslimlerin Askerlik Hizmeti, İttihad-ı Anasır, Basm, Arnavutluk isyanı, İttihat ve Terakki Cemiyeti, Devr-i Sabık, Nafıa Nazırı Hallacyan Efendi. Sonuç bölümünde Ahmet Samim'in görüşlerini özetledikten sonra Samim'in II. Meşrutiyet'in siyasi ortamı içerisinde nasıl bir yere oturduğunu saptamaya çalıştık. 111
Özet (Çeviri)
Abstract Ahmet Samim was one of the three journalists assassinated after the declaration of the second constitutional monarchy. Samim, who was a fervent opponent of the Committee of Union and Progress, was also one of the founders of the Ahrar Fırkası (Liberal Party). This thesis analyses Samim's articles published in Sodayı Millet (Sound of the Nation), touching on the internal politics. Samim's articles are evaluated against a background describing the political atmosphere of the period. In this background we have chosen some subtitles: The amendments of 1909, the thought of Prince Sabahaddin, the elections of 1908 and the parliament, Grand Viziers and cabinets in the period of 1908-1910. Samim's articles are analysed in eight subdivisions: constitutional monarchy, the military service of non-Muslims, the union of the elements, the press, the revolt in Albania, the Committee of Union and Progress, Abdülhamit and the ancien regime, and the minister of public works, Hallacyan Efendi. In the conclusion, after summarising Samim's opinions, his position in the political atmosphere of the second constitutional monarchy is described.