The role of parenting and family background on Turkish adolescent's academic achievement
Türkiye'de çocuk yetiştirme stili ve aile yapısının ergenlik çağındaki öğrencilerin okul başarısına etkileri
  1. Tez No: 145720
  2. Yazar: FRİEDERİKE HEYNDRİCKX
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN ALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
VI Kısa Özet Türkiye'de Çocuk Yetiştirme Stili ve Aile Yapısının Ergenlik Çağındaki Öğrencilerin Okul Başarısına Etkileri Friederike Heyndrickx Bu çalışmanın temel amacı, ergenlik çağındaki öğrencilerin okul başarısına etki eden faktörlerin incelenmesidir. Anne ve babanın otoritatif tutumu, annenin çalışma durumu, ebeveynlerin evlilik tatminleri, ebeveynlerin eğitim seviyeleri ve eğitimin önemi bir model içinde yordayıcı değişkenler olarak kullanılmıştır. Modelde (1) yordayıcı değişkenlerin ergenlik çağındaki öğrencilerin okul başarısına doğrudan etkisi olabileceği, (2) anne ve babanın otoritatif tutumunun ebeveynlerin eğitim seviyeleri, annenin çalışma durumu, ebeveynlerin evlilik tatminleri ve okul başarısı arasında aracı rolü oynayabileceği, (3) eğitimin önemi ve ebeveynlerin evlilik tatminlerinin anne ve babanın otoritatif tutumu ve okul başarısı arasında modere edici rol oynayabileceği önerilmiştir. Çalışmada istanbul'daki dört adet özel lisede öğrenim görmekte olan ve anne-babasıyla beraber yaşayan ergenlik çağındaki 302 genç yer almıştır. Verilerin toplanmasında aile yapısıyla ilgili anket, Otoritatiflik Ölçeği (anne ve babalar için ayrı ayrı), eğitimin önemi ile ilgili sorular ve Ebeveynlerin Evlilik Tatminleri Ölçeği kullanılmıştır. Bulgulara göre bütün ergenlerde annenin psikolojik özerklik sağlamasının ve eğitimin öneminin (olumsuz anlamda sorulduğunda) okul başarısını yordadığı bu değişkenlerden annenin psikolojik özerklik sağlamasının etkisinin dahavıı güçlü olduğu bulunmuştur. Annenin psikolojik özerklik sağlamasının bağımsız değişkenler arasında herhangi bir aracı rolünün olmadığı bulunmuştur. Modere edici etkiler açısından da bakıldığında bir istisna dışında herhangi bir kanıt bulunamamıştır: sadece kızlarda, eğitimin öneminin (olumlu anlamda sorulduğunda) babanın psikolojik otonomi sağlaması ve okul başarısı arasındaki ilişkiyi modere ettiği görülmüştür. Araştırmadan elde edilen bulgular diğer araştırma bulguları çerçevesinde tartışılmış ve ileride gerçekleştirilecek araştırmalar için tavsiyeler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
IV Abstract The Role of Parenting and Family Background on Turkish Adolescents' Academic Achievement. by Friederike Heyndrickx The major aim of the present study was to investigate the prediction of adolescents' academic achievement in the Turkish culture. Authoritativeness of the mother and the father, maternal employment, parental marital satisfaction, parental educational level and importance of education were proposed as predictive variables within a model. In the model it is suggested that (1) the predictive variables could have a direct effect on adolescents' academic achievement, (2) authoritativeness of mother and father could have a mediating role between parental education, maternal employment, parental marital satisfaction, and academic achievement, (3) importance of education and parental marital satisfaction could have a moderating role between authoritativeness of mother and father and academic achievement. A sample of 302 high-school students attending four private schools in Istanbul and living within an intact family were included in the study. A background questionnaire, Authoritativeness Measure (for mothers and fathers separately), importance of education questions and a parental Marital Satisfaction Scale were used for collecting data. The results indicated that for all adolescents, psychological autonomy of the mother and importance of education (asked in the negative) predicted academic achievement, with maternalpsychological autonomy granting being a stronger predictor. No mediating effects of psychological autonomy granting of the mother were found between any of the designated independent variables. Nor was there any evidence for moderating effects, with a single exception: in the case of girls, importance of education (asked in the positive) appeared to moderate the relationship between psychological autonomy granting of the father and their academic achievement. The findings were discussed in the context of the literature and suggestions were made for further research.