Yarın: A cultural periodical in the National Struggle Period (1921-1922)
Yarın: Milli Mücadele Dönemi'de kültürel bir dergi (1921-1922)
  1. Tez No: 145746
  2. Yazar: MERYEM BURCU KARAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU KÖKSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk İnkılap Tarihi, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü'nde Yüksek Lisans Derecesi İçin Meryem Burcu Karaman tarafından Eylül 2004'te teslim edilen tezin kısa özetidir Başlık :“Yarın : Milli Mücadele Dönemi'nde Kültürel Bir Dergi (1921-1922)”Yarın, Milli Mücadele Dönemi'nde yayınlanan Osmanlı kadın hareketi ve yeni yaşam imgelerini incelemek için en önemli dergilerden biridir. Bu tezin amacı, Osmanlı kadın hareketini; hareketteki düşüş ve ikilemlerle Milli Mücadele Dönemi'nde, Yarın dergisi'nin yardımıyla ele almak ve sadece kadın ve tarih arasında bir bağ kurmak yerine,“yeni yaşam”imgeleri ve milliyetçilikle daha karmaşık bir bağlamda kadın ve tarih ilişkilerini göstermektir. Tezin ana iddiası, Osmanlı kadın hareketinin hem söylem hem sosyal pratik düzeyinde; mobilizasyon, aktivizm ve organizasyon anlamında Milli Mücadele Dönemi'nde kopukluklar ve düşüşler taşıdığı ve bu hareketin, söylemsel düzeyde; feminizm ve sınıf ekseninde, ikilemler barındırdığıdır. Bu tez; Osmanlı kadın hareketindeki ikilemleri, düşüş ve sınıf temalarıyla inceleme ve kadın üzerindeki disiplin ve kontrolü yeniden üretme ve yayma anlamında, hareketteki söylemsel düzeydeki çelişkileri değerlendirme ile ilgilidir. Bununla birlikte, Yarın; ulus devlet inşaa ve yeni yaşam imgeleri yaratma sürecinde, kadın sorunsalıyla birlikte, milliyetçiliği; zımni olarak spor üzerine yazılan makaleler ve sporla ilgili görsel malzemelerle ve milliyetçi edebi ürünlerle ve açıkça da sadece Birinci Dünya Savaşı üzerine olan 42. sayısıyla dışavurmuştur. iv
Özet (Çeviri)
An Abstract of the Thesis of Meryem Burcu Karaman for the degree of Master of Arts at the Atatürk Institute for Modern Turkish History to be taken September 2004 Title :“Yarın : A Cultural Periodical in the National Struggle Period (1921-1922)”Yarın was one of the most important periodicals in the National Struggle period for dealing with the issues of the Ottoman women's movement and images of new life. This thesis aims to explore the Ottoman women's movement with its decline and dilemmas in the National Struggle period through the help of the journal, Yarın. Rather than a simple relation between women and history, its aim is to consider the journal within a more complex context with relations to representations of“new life”and nationalism. The hypothesis is the Ottoman women's movement had discontinuities and declines both on the level of discourse and social practices, in terms of mobilization, activism, and organization in the National Struggle period, and included dilemmas on the level of discourse, these based on the axis of feminism and class issue. This thesis deals with the issues of considering the dilemmas of the movement in terms of deceleration, its class issues, and its contradictions on the level of discourse such as reproducing and disseminating the discipline and control of women. Moreover, in a process of nation building and the creation of images of a new life, with the notions of the women's question, Yarın, was expressed nationalism, through in a covert manner, via articles and visual matter on sports and via literary products on nationalistic values; and in an explicit manner with the 42nd issue, which was devoted solely to the war. m