Ulus-devlet bağlamında emek-sermaye ilişkisi
The relationship between the capital and the labour in the context of the formation of nation-state
- Tez No: 146018
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZAFER CİRHİNLİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Sosyoloji ve Metadoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Ulus-devlet ve ulus-devletle, emek-sermaye arasındaki ilişkiyi konu alan bu çalışmanın amacı, bu konu hakkındaki kuramsal ve kavramsal tartışmaları sunmak ve bu tartışmaların birbirleriyle olan farklılıklarını ve benzerliklerini ortaya koymaktır. Bu bağlamda ulus-devlet ile emek-sermaye arasındaki ilişki incelendiği zaman tartışmaların iki farklı eksende toplandığını görmekteyiz. Bu iki farklı görüşten birincisi, ulus- devlet ve ulus-devlet ile emek-sermaye arasında meydana gelen değişimleri olumlu gelişme olarak kabul ederler. Olumlu açıdan bakan yaklaşımlar, 'küreselleşme' sürecinin ulus- devletleri ve emek-sermaye arasındaki ilişkiyi olumlu yönde değiştirdiğini belirtmektedirler. Sermaye ulus-devlet sınırlarını aşmakta ve 'azgelişmiş' ülkelere giden bu sermaye akışının o bölgeleri de refaha kavuşturacağını savunmaktadırlar. Onlara göre, sermayenin bu küresel hareketi yeni bir durumdur ve bu durum herkes açısından olumlu bir gelişmedir. Diğer görüş etrafında toplanan düşünürler ise, bu süreci olumsuz olarak değerlendirirler. Olumsuz açıdan bakan yaklaşımlara göre ise, sermayenin bu hareketi her yerde refah devleti yaratmak yerine, sermaye ve emek arasındaki uçurumu daha da derinleştirdiğini belirtmektedirler. Bu yaklaşımın temsilcileri aynı zamanda, sermayenin hareketinin yeni bir şey olmadığını söylemektedirler. Olumsuz yaklaşımlara göre, ortaya konulan bu değişimlerin amacının, ulus- devlet şuurlarının, sermaye için sonuna kadar açılması, emek için ise bu sınırların sonuna kadar kapatılmasıdır.
Özet (Çeviri)
The main focus of this study is on the nation-state and its relation to the labour/capital. For doing this, I will present some the mainstream theoretical discussions, their consequensec for developing countries and therefore some similarities and diversities among the theories. There are basically two theoretical directions when it comes to the relation between nation-state and labour/capital. The first one asserts that there is a positive link between the formation of nation-state and labour/capital. According to this view, globalisation will help the undeveloped countries to have wider access to the natural resources of the world, since the process of globalisation is totally novel and have dissimilar characteristics to the other period in the history. The second defends the opposite, maintaining that the changes in the labour/capital undermine the formation of nation-state. For the advocates of this view, teh gap between labour and capital is widening day by day. Globalisation might be said to have been supporting world-wide capital movement rather than helping poor people of the world. Globalisation is not clearly a new process and not producing new opportunities for the countries other than western ones. Ill