Antakya Alevîlerinde ziyaret yerleri ile ilgili inanç ve uygulamaları
The believes and applications concerning the much visited places in Antioch Alewis
  1. Tez No: 146017
  2. Yazar: MUSTAFA BAHACAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET GÖKBEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Sosyoloji, Folklore, Sociology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
ÖZET Bu tez Antakya'da bulunan Alevî ziyaret yerlerini ve bu ziyaretler çerçevesinde gelişen inanç ve uygulamaları incelemekte, ayrıca tezin ilk bölümünde Alevî Nusayrilerle ilgili bilgi verilmektedir. Tezin giriş bölümünde, tezde kullanılan temel kavramlarla ilgili teknik bilgiler, arkasından gelen birinci bölümde ise Hatay'm tarihi, coğrafi ve ekonomik durumu hakkında bilgi verilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde, Alevîlikle ilgili kaynaklar hakkında bilgi verilmiş ve bu kaynaklardan yola çıkarak Alevîlikle ilgili genel bilgiler sunulmuştur. Üçüncü bölümde ise önce ziyaret yerleri çerçevesinde gelişen inanç ve uygulamalar anlatılmış, ardından Antakya merkezde yer alan ziyaret yerleri sırasıyla anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This thesis is studying about Alewi's religious visiting places and beliefs and practices that growth up from them. Furthmore, information about the Alewi- Nusayri's was given in the first chapter. In the beginning, information about basic concepts that was used in the thesis was given. Then,in the first chapter it was informed about historical, geographical, and economical circumstances of Hatay. Sources that is releted to Alewi sect and genarel information which is derived from these sources were described in the second chapter. It was studying about religious visiting places and beliefs and practices that growth up from them in Antioch. Then religious visiting places that are in centrom of Antioch were talked about in the third chapter. II