İbnu's-Sââtî ve Bedî'n-Nizam adlı eserindeki metodu
Life of İbnu's-Sââtî and his methodology in Bedî'in Nizam
- Tez No: 146028
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKKI AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu araştırmada miladî XIII.vy.da, Abbasîlerin son döneminde Bağdat'ta yaşamış büyük bir Hanefî Hukukçusu olan İbnu's-Sââtî'nin hayatı ve onun önemli eseri olan 'el-Bedî' adlı eserindeki metodu incelenmiştir. Giriş kısmında Fıkıh Usûlü'nün tarihçesi hakkında bilgi verilmiştir. Çalışmamız iki ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Fıkıh Usûlü'nün tarifi, konusu ve delillerinden bahsedilmiştir. İbnu's-Sââti'ye kadar İslam Hukuku'nun geçirdiği devreler ana hatlarıyla ele alınmıştır. İbnu's-Sââtî'nin hayatı yaşadığı dönem ele alınmış, İbnu's- Sââti'nin hayatı, ölümü, hocaları, yetişmesi, öğrencileri, eserleri, ilmi kişiliği Abbasî Devleti dönemindeki ilmi, kültürel gelişmeler kısaca anlatılmıştır. İkinci Bölümde 'el-Bedî'in metodu incelenmiş, el-Bedî'in konulan, kaynaklan, sistematiği,uslûbu, konulan işleyiş tarzı ile İbnu's-Sââtî ve 'el-Bedî'in İslam Hukuku'ndaki yeri hakkında bilgi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Faculty of Dıvınıtıy,of Cumhuriyet Umversıty,2004. In this research the life of tbnu's-Sââti,who was a great Hanafi Jurist living in the period of Abbasi' s in Transoxiana in XIII B C,and the method of his most important work“el-Bedî”is examined. In the entrance chapter has given knowledge about history of the methodology of fikh. Our work consist of twomai parts In the first part, it is dealt with the Fundamentals of the expriendced period of the islamic law up to İbnu's-Sââti. ît is dealt with the life, living period and environment of İbnu's-Sââti and iformation is given about his life, death, hodjas, growing-up, Students, works, Scientific and the scientific and cultural developments of the Abbasi state andperiod In the second part, The method of“el-Bedî”is examined and information is given about the topics, sources, systematic-style, topic teachig style and the importance of İbnu's-Sââti and“el-Bedî”in the islamic law.