Vergi sorunlarının / uyuşmazlıkların çözüm yolları (Azerbaycan - Türkiye karşılaştırması)
Tax problems / solutions for disputes (comparing Azerbaijan and Turkiye)
- Tez No: 146084
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF KARAKOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Maliye, Law, Finance
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 230
Özet
ÖZET İnsanlar bir toplumsal düzen içinde, karşılıklı etkileşim ve anlaşmaya dayalı yaşamlarını sürdürmek durumundadırlar. Toplumsal düzen içinde yaşayan insanlar ve bunların kurdukları kurumlar arasında bazı ilişkiler ortaya çıkmaktadır. Günümüzde devletin sosyal yönünün ağır basması, devleti bireylere karşı ekonomik, sosyal, kültürel, emniyet vs. türlerden yükümlülükler altına sokmaktadır. İşte bu yükümlülükleri yerine getirmek için devlet çarkının finansmana ihtiyacı olacaktır. Aynı zamanda bu sosyal yapının bireyleri devletin sosyal fonksiyonlarını yerine getirmesi için bazı fedakarlıklar yapmak zorunda kalırlar. Bu karşılıklı etkileşim, devletin vergilendirme yetkilerine de dayanarak, kamu hizmetlerinin başlıca finansman kaynağı olan vergiler ortaya çıkar. Bu vergilendirme sürecinde devletle, kişiler arasında bir takım sorunlar ortaya çıkmaktadır. Vergi sorunları yasal bir zemine çerçevesinde idari aşamada ve /veya kuvvetler ayrılığı ilkesi gereği bağımsız yargıda (vergi yargısı) çözüme kavuşturulabilir. Çalışmamızda, Azerbaycan ve Türkiye örnekleri karşılaştırılarak, Vergi Sorunlarının ve Uyuşmazlıkların İdari ve Yargısal Aşamada Çözüm Yollarını incelemeye çalışacağız. Çalışmamızın birinci bölümünde Vergi Sorunlarının İdari Aşamada Çözüm Yollarını, ikinci bölümünde ise Vergi Uyuşmazlıklarının Yargısal Mercilerdeki Çözüm Yollarını irdelemeye çalışacağız.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT There is a certain social order of the society in which people live with mutual understanding and agreement. There is also certain relations between the institutions which are established by the members of the society. State has social obligations in terms of economy, culture and security. In order to perform those obligations state needs financies. Members of the society have to pay their share so that the state can perform its duties. Taxes are the main source of income for the state. Some problems may arise between the state and the society during the taxation process. In accordance with the principal of separation of powers those problems are solued within institutions or in courts (tax courts). In our study we try to examine the solutions for the tax problems by comparing examples from Turkey and Azerbaijan. In the first part of our study we search for the solutions during administrative stage, whereas in the second part the solutions during legal process were exanined. VI