Ortaçağ'da Konya-Kilistra kenti yapıları
The monuments of Konya-Kilistra city in the Medieval period
  1. Tez No: 146085
  2. Yazar: İLKER METE MİMİROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. YELDA OLCAY UÇKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 394
Özet
Kilistra, Konya'nın Meram ilçesi sınırlan içersinde bulunmaktadır. Kent Ortaçağ dönemine tarihlendirilmiş birçok kaya oyma yapıya sahiptir. Bu yüzden Konya' nın Bizans Sanatı açısından oldukça önemlidir. Bu araştırma Kilistra' daki kaya oyma yapıları konu almaktadır.“Ortaçağ'da Konya-Kilistra Kenti Yapılan”isimli bu çalışma dört ana bölümden meydana gelmektedir. Birinci bölümde,“Giriş”başlığı altında konunun tanımı ve önemi, Kilistra Kenti ve çevresinin tarihi coğrafyası, konuyla ilgili kaynak ve araştırmalar, metot ve düzen üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde Kilistra' daki Ortaçağ Dönemi'ne tarihli kaya oyma eserler bir katalogta verilmiştir. Bu katalogta iki manastır, kırk dört oda mezan, bir şarap atölyesi, bir seramik atölye kompleksi, yedi sarnıç, üç ev, dokuz sınıflandınlmamış yapı ile bütün yapıların resimleri ve çizimleri bulunmaktadır. Üçüncü bölümde“Değerlendirme”başlığı altında Kilistra'daki kaya oyma yapılann genel özellikleri belirlenerek Kapadokya ve Frigya'daki benzer yapılarla karşılaştınlmıştır. Dördüncü bölümde,“Sonuç”başlığı altında Kilistra'daki kaya oyma yapıların genel özellikleri belirlenerek Bizans Sanatı ve Mimarisi içindeki yeri vurgulanmıştır. Bu çalışmada Kilistra'daki kaya oyma yapıların Bizans Mimarisi 'ndeki taşra üslubuyla inşa edildikleri anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Kilistra is in the borders of Meram County of Konya. Kilistra City has got a lot of rock-cut monuments, which were dated in The Medieval Period. For this reasen city is very important for Byzantine Art of Konya. The subject of the study is the rock-cut monuments in Kilistra. The study titled“The Monuments of Konya-Kilistra City in The Medieval Period”is composed four sections. Chapter one titled as“Introduction”is devoted to the introduction and the importance of the subject, history of Kilistra City and its environments, literature survey, relevant sources and the method and layout of the study. In chapter two, The Medieval Period rock-cut monuments of Kilistra are introduced in a catalogue. The catalogue, includes two monastery, forty four tombs, one wine workshop, one terracota workshop complex, seven cistern, three house, nine unclassifield monuments with pictures and plans of all monuments. In chapter three, by the definition of general characteristics of the rock-cut monuments in Kilistra, an analogical study titled“Evaluation”is carried out by the consideration of the same sorts of monuments in Cappadocia and Phrigia. In chapter four, devoted to the conclusion, importance of Kilistra rock-cut monuments has been emphasized from the point of view of the history of Byzantine Art and Architecture. The study shows that rock-cut monuments in Kilistra were built provincial style of Byzantine Architecture.