Finansal planlama açısından bütçeleme, modelleme ve bilgisayar uygulaması
Budgeting, modelling and computer application according to financial planning
  1. Tez No: 146097
  2. Yazar: UTKU İLHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET SEHA SELEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
Ekonomik birer birim oları işletmelerin hedeflerine ulaşabilmeleri ancak ve ancak planlı ve koordineli bir yaklaşım ile mümkündür. Planlı yaklaşım temelde bütçeleme sistemi ile mümkündür. Bütçe, önceden planlanmış bir zaman süresi için gelecekteki ihtiyaç veya sonuçların tahminidir veya hedeflenen amaçlara ulaşabilmek amacıyla hazırlanmış, işletmenin tüm faaliyetlerini kapsayan bir yönetim planıdır. Gelecekteki ihtiyaç ve sorunların tahminleri oluşturmak çok kolay olmayan bir süreçtir. Sektörün belirsizliği.firmanın karşılaşacağı sorunlar, satışların miktarı,...vb gibi belirsizlik içeren kavramları düşündüğümüzde ne kadar zor bir süreçle karşı karşıya kaldığımız ortadadır. Bu çalışmada, gelecekteki ihtiyaç ve sonuçların tahminlemesi amacıyla finansal planlama açısından işletmelerin neler yapabileceği üzerinde durulmuştur. Bu çalışmanın amacı işletmenin planlama yapabilmesi için gerekli verileri oluşturabilmesini sağlamak, tek bir veri seti ile yetinmeyip karar verebilmesi için çeşitli alternatifler üretmektir. Bu amaçla en temel plan olan işletme bütçeleri üzerinde durularak bütçe sistemi (girdileri değiştirerek çeşitli alternatifleri denemeye yarayacak şekilde) bilgisayar ortamına aktarılmıştır. Bütçe sisteminde kullanılabilecek tahmin değerlerinin oluşturulması, incelenmesi ve analiz edilebilmesi amacıyla finansal modellerin üzerinde durulmuştur. Bunların nasıl oluşturulacağı hakkında istatistik konuları üzerinde genel bilgi verilmiştir. ;Bu çalışmada kullandığımız finansal modeller, simulasyon modelleridir. Modellerin bir çok veriyi işlemesi için program kodları yazılarak çalışmaya dahil edilmiştir. Model sonuçları yorumlanarak nerelerde kullanılabileceği ve ne gibi faydalar sağlayacağı üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
It is only possible way to reach the target by using a well planned & coordinated approach for the companies which are one each an economical unit. On the basis, planned aprroach is possible by budgeting system. Bugdet is defined as estimating needs and results in a specific time or budget is a management plan which consists of whole processes of a company that is prapared to reach goals. It is not an easy process to form estimates needs and results for the future. Like uncertainty in the sector, problems that the company can encounter...vs. If we consider such problems that contains uncertainly, it is obvious that we face a complex process. In this Study we have tried to find out what the companies can do in predicting future in order to financial plan. Aim of this study is to form necessay data to help companies which want to plan and produce different alternatives. We have tried to computeried budgets which is a fundemanteal plan in order to try different alternatives by changing inputs. In order to form.investigate, analysis predicted values which will be used in budget system, financial models are defined and investigated. In order to form this models, statistical subjects are mentioned. The models that we have used in this study are simulation models. In order to process large amount of data program codes are added. Results of models are interpreted in order to decide where to use this results and what advantages do they have. VI