Sermaye şirketlerinde geçici hukuki korumalar (İhtiyati tedbirler)
Temporary legal protections at companies which are based on capital (cautionary judgments)
  1. Tez No: 146124
  2. Yazar: ZEHRA SANEM YILMAZ TÜTÜNCÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMET ÖZEKES
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, İşletme, Law, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 226
Özet
Davadaki yargılama işlemleri ve taraflardan hangisinin haklı olduğu yönündeki tahkikat ve delil değerlendirilmesi, özellikle ülkemizde bir hayli zaman almakta ve yargılamanın devamı sırasında veya daha önce, ortaya çıkan değişik sebeplerden dolayı, yargılama ile ulaşılması îstenen sonuçtan uzaklaşılabilmekte veya sonucun elde edilmesi güçleşebilmektedir. Bu nedenden dolayı, yargılama sonucunun yargılamaya başlandığı sırada hatta daha önce güvence altına alınması ihtiyacı ortaya çıkabilir. Bu da ancak kesin hukuki koruma elde edilinceye kadar geçici hukuki koruma tedbirleri ile sağlanacaktır. Çalışmamızda, günümüz ticari hayatında sıklıkla karşılaşılan anonim ve limited şirketler mercek altına alınmıştır. Ticari hayatın temelini oluşturan sermaye şirketlerinde dava süresinin uzunluğu da dikkate alınarak aksaklıkların geçici olarak giderilebilmesi için, kanun koyucu tarafından gerek Türk Ticaret Kanunu'nda gerekse İcra ve İflas Kanunu'ndaki geçici hukuki korumalara ilişkin düzenlemeler inceleme konusu yapılmıştır. Bu çalışma esnasında, sermaye şirketlerinin önemli olan üç unsuru sermaye, pay sahipleri ve organlarından biri veya bir kaçında meydana gelen değişiklik veya aksaklık şirketin işleyişini de etkileyeceğinden bu üç unsura ilişkin geçici hukuki korumaların incelenmesine önem verilmiştir. Bu çalışmamızın ana teması ise, sermaye şirketlerinde düzenlenen geçici hukuki korumaların -icra iflas hukuku ile medeni usul hukukunda düzenlenen geçici hukuki korumalardan gerek nitelik, amaç ve yargılama prosedürü açısından farklılıklar taşıması gerekse kanun koyucu tarafından tek ve ortak bir başlık altında toplanmaması nedeniyle- tek bir çalışmada toplanabilmesi ve kanun koyucu tarafından farklı adlarla ve birbirini takip etmeyen maddeler içinde düzenlenmesinden doğan eksikliğin giderilebilmesidir. -v-
Özet (Çeviri)
It often takes a rather long time, especially in our country, to complete legal litigation process and to carry out investigations and to examine evidence with a view to determine which side is right and moreover, various factors which arise either during or before the start of litigation may affect the course of proceedings and influence outcomes. For these reasons, it may be desirable to devise a scheme in order to protect legal litigation process from the outset or even earlier. The desired protection may be in the form of temporary measures until the final verdict provides permanent protection. In this study, incorporated companies and limited liability companies, which constitute majority of business firms in our age, have been analyzed. These joint stock companies account for the bulk of the business activities and in consideration of prolonged legal litigation processes, law makers have passed various amendments and addendums to Turkish Commercial Code and Law on Bailiff Execution and Bankrupcty which provide temporary legal protection in order to avoid the various problems. In these joint stock companies, any changes or problems that arise in any one or more of the three major components, namely capital, shareholders and organs (of the companies) are bound to affect the performance of companies and therefore the temporary protection clauses pertaining to these components have been scrutinized here. In this study, our main purpose has been to collect all the different clauses in Law on Bailiff Execution and Bankrupcty and Turkish Civil Code (and Turkish Commercial Code) that provide temporary legal protection to joint stock companies but are different in terms of content, purpose and legal procedure, and are under various headings in one single reference book and to try to minimize the problems caused by these clauses being under different headings and having non-sequential numbers. -vi-