Dini gruplar sosyolojisi açısından Alevilik -Ören Kasabası örneği-
Alewish point of sociology of religious group -example of Ören Town-
- Tez No: 146137
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAHYA MUSTAFA KESKİN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Din, Religion
 - Yıl: 2004
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Fırat Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 174
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi DÎNÎ GRUPLAR SOSYOLOJİSİ AÇISINDAN ALEVİLİK - ÖREN KASABASI ÖRNEĞİ - Ş. Hamit AKTÜRK T.C FIRAT ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ FELSEFE VE DİN BİLİMLERİ ANA BİLİM DALI DİN SOSYOLOJİSİ BİLİM DALI 2004. Sayfa: 162 Bu çalışma, bir din sosyolojisi çalışması olup. dini bir grup olan ve Ören kasabasında yaşayan Alevilerin dini ve sosyal hayatlarını konu edinmektedir. r^“i- -”“”,“ -...... au,.:u.:^ j:”:,.“ ”.“”..“ı a^ctucniiiUciivi vacüı^ıiiııvıı vv bunların sebeplerini incelem ı r”+ı“, -,a~\.-: j,x: ”: - 1"~; -.,- \ alıçiiid-iılıı cuılcu^ı, r\L^ vlıv^üıl uuiı ı\- ou^yaı li vacüı^ıiiııvıı vv bunların sebeplerini ektir. Çalışma, giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Girişte, araştırmanın konusu, amacı, varsayımları ve araştırmada kullanılan teknikler ele alınmıştır. Birinci bölümde, araştırmanın kavramsal çerçevesi, ikinci bölümde, Malatya ve Ören kasabasında Alevilik incelenmiş, üçüncü bölümde ise. araştırmada elde edilen bulgular değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Thesis Master ALEWISH POINT OF SOCIOLOGY OF RELIGIOUS GROUP - EXAMPLE OF ÖREN TOWN- Ş. Hamit AKTÜRK T.C UNIVERSITY OF FIRAT INSTITUTE OF SOCIAL SCIENCES MAIN SCIENCE BRANCH OF SCIENCES OF PHILOSOPHI AND RELIGION SCIENCE BRANCH OF RELIGION SOCIOLOGY 2004. Page: 162 This study, being a thesis of Religion Sociology, has been deal with Alewis“. in Ören town, life of religious and social. T-1- _,_; _ c ii- _ -t i_. :_ ;,,^; -,”“ _i ”_ _-C ai :“' ”_i:~:. j :_i jl uC dlıil Uı UK. OLUu_y 10 iilvcjiigaii. Liiailgca vjı nltv»u ıcilgujua aııu wtiai lifes, in Ören town. Study consist of entrance and three chapters. İn the entrance has been deal with subject, aim of the study, technigues of search and hypothesis. İn fisrt chapter has been taken conceptual frame of the study. İn the second chapter deal with Alewish in Malatya and Ören town. İn the thrist chapter has been valued findings of the search.