Ahmet Hamdi Tanpınar'ın 'Mahur Beste' adlı romanındaki fiiller
The name of thesis is verbs in Ahmet Hamdi Tanpınar's novel which name is 'Mahur Beste'
- Tez No: 146160
- Danışmanlar: PROF. DR. HACI ÖMER KARPUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 296
Özet
V ÖZET İnceleme; Sonuç ve Öneriler, Fiillerin Dizini, Genel Dizin ve Kaynaklardan oluşmaktadır. İki bölüm halinde hazırlanan bu çalışmada Ahmet Hamdi Tanpınar'ın 'Mahur Beste' adlı romanında belirlenen fiillerin yapı özellikleri incelenmiştir. Roman; öncelikle bilgisayar ortamına aktarılmış ve daha sonra her sayfada fiiller belirlenerek romanın fiiller dizini oluşturulmuştur. İkinci aşama olarak dizinde yer alan fiillerin fiil tabanları belirlenerek fiiller, yapı ve çatı bakımından incelemeye hazır duruma getirilmiştir. Bu ön hazırlıkların sonucunda 1652 fiil belirlenmiştir. Fiillerin yapı ve çatı özelliklerinin değerlendirilmesi çalışmamızın son aşaması olmuştur. Çalışmada esas olan konu yapıdır. Bu nedenle birlikte incelediğimiz çatı konusu ikinci bir bölüm olarak değil yapı konusunun içinde yer almaktadır. Yapı konusu basit-türemiş-birleşik olmak üzere üç başlık altıda incelenmiştir. Bu bölümler oluşturulurken gerek fiillerin kökleri gerekse eklenen ekler ve bu eklerin özellikleri açıklama ve dipnotlarla belirtilerek konu genişletilmiştir. Sonuç bölümünde yaptığımız çalışmada karşılaştığımız değişikler belirtildi ve bundan sonraki çalışmalara katkıda bulunabilecek zemin oluşturuldu.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT The novel has been transferred to the computer and then highlighting all the verbs in every page, an index of verbs has been prepared. In the second stage, verb bases of each verb in the index have been determined, and they have been made ready to be analysed in terms of structure and verb formation. After this preparation, 1 652 verbs have been listed. The final phase of our study consists of analysing the characteristics of each verb in the list The main topic of our study is the structure. Therefore, verb formation doesn't exist as a separate section, but as a subgroup of the main topic. The topic“structure”is grouped under three titles; base (simple), derived form and compound form. While giving explanations, not only the base of each verb, but each prefix, suffix and their properties have been given as footnotes as well. The conclusion part reveals the changes we've encountered, and forms a background that can be beneficial for further studies.