The boundaries of 'fact' and 'fiction represented in John Fowles's Mantissa
John Fowles'un Mantissa romanında resmedilen 'gerçeklik ve 'kurgusallık' arasındaki sınırlar
- Tez No: 146226
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEVİN YILDIRIM KOYUNCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2004
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Tezin ilk bölümü“postmodernizm”ve“modernizm”hakkında genel bir bilgi vererek postmodernizmin edebi eserlere nasıl uyarlandığı ve postmodern eserlerde bulunan temel özelliklerin neler olduğunu anlatmaktadır. Bu anlamda, ilk bölüm postmodernizmin edebi eserlerde sıklıkla kullanılan ve öte-kurgu“metafiction”olarak adlandırılan edebi yazım stilinin ne olduğunu ve temel karakteristiklerinin neler olduğunu anlatmaktadır. Tezin ikinci bölümü postmodernist bir yazar olarak kabul edilen Fowles'un kendisinden ve edebi yaşantısından bahsederek edebi geçmişinin eserleri üzerindeki etkisinin neler olduğuna dikkat çekmektedir. Aynı zamanda bu bölüm postmodernist olarak kabul edilen Fowles'un sıradışı yazım sitilinin oyuna benzer bir yapısı olduğuna ve oyuna benzeyen bu yazım stiliyle gerçek ve kurgusal olanı karıştırdığına ve böylelikle okuyucuların kafalarının karıştırıldığına dikkat çekmektedir. Tezin üçüncü bölümü Fowles'un Mantissa adlı eseri hakkında genel bir bilgi verir. Daha sonra karakterlerinin postmodernist ve öte-kurgusal (metafictional) özelliklerini sıralayarak karakterlerin kimliklerinin gerçek ve kurgusallık bağlamında nasıl birbirine karıştıklarım anlatır. Tezin dördüncü bölümü, Fowles'un Manftssa'smdaki karakterlere ait metafizik dünyaların neler olduğuna, bu dünyaları oluşturan hikayelerin aslında kendi başlarına bir anlam teşkil etmediklerine ancak pek çok alt hikayenin bir üst hikaye içinde nasıl harmanlandığına ve özgür irade sahibi karakterlerin söylemleriyle kitabın yazarını nasıl gölgelendirdiklerine dikkat çekmekte ve Roland Barthes'm“yazarın ölümü”düşüncesini bu kitapta irdelemektedir.Tezin beşinci bölümü Mantissa'yı kendi yazım sürecini parody haline getiren bir kitap olduğuna dikkat çekmektedir. Bu anlamda beşinci bölüm kitabın parodik öğelerinin neler olduğuna ve bunların kitapta nasıl yansıtıldığına dikkat çekmektedir. Yazarın iki temel karakteri Erato ve Miles Green' in kendi hikayeleri içinde hangi edebi yaklaşımları desteklediklerini ve bu noktada Fowies'un rolünün ne olduğuna bunları parodileştirirken aynı zamanda kendi yazım sürecini de hem tamamlayıp hem de parodi haline getirdiğine dikkat çekmektedir. Kitabın sonunda özgür iradaye sahipmiş gibi resmedilen karakterlerin aslında yine onları çevreleyen bir güce yani yazara ihtiyaç duydukları ortaya çıkar. Kitabın başından sonuna kendini karakterlerin söylemlerinin arkasına gizleyen John Fowles son anda tekrar bütün akışı ele geçirerek Barthes'ın“yazann ölümü”fikrini parodileştirerek çürütmüş olur ve edebi anlamda postmodern yazım sürecini yine postmodern bir yazım içerisinde hem sergilemiş hem de eleştirmiş olur.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to evaluate John Fowles's masteipiece Mantissa in the light of current postmodern and hence metafictional theories and analyze the confusing line between fact and fiction represented within the narration of Mantissa. By doing so, this study serves to point out the primary postmodernist qualities of the book and Fowles's unique contribution to literature. Postmodernism has appeared as a 'literary' movement only after 1980's. Therefore, postmodernism as a new concept of last few years has never been properly described. By studying on a literary document in the light of such a confusing movement I intend to bring forth a new point of view in terms of literary concerns. John Fowles and his work Mantissa have a crucial place in postmodernist circles. Therefore, in this study I attempt to state Fowles as a prolific and successful author of postmodernist writing. His power of story telling is not only limited with his imagination but also his immense power of writing. Mantissa as a metafiction proves Fowles's immense talent in story telling as it transcends many other postmodern works in the sense that it parodies its own writing process within its own framework. Therefore, writing process of the novel is foregrounded while the 'conventional stories' of the novel is ignored. The message of the text is not within the pages but the pages are the message itself. In this respect this study shows that the novel reflects its own creative process by parodying current literary views (postmodernism included). Fowles displays a game-like narration in Mantissa. In this game, he leaves his authorial position and as a result we see his characters as free-willed entities which 'seemingly' direct all the narration process instead of Fowles himself. Therefore, before the last part of the novel we are constantly confused with Fowles's absence as the existence of his characters transcends his own existence but with the final part we are surprised by bis existence as it still survives in Ms 'non-existence'. In other words, at the end of the 'game' we again see Fowles's ultimate influence on the narratioa In this parodic text he parodies his own narration by analyzing the possibilities of writing an authorless text Accordingly, he is revealed at the end as a master story teller experimenting with his own writing.