Re/structuring the past/present: The usage of medieval imagery within contemporary postmodern British fantasy
Dünü/bugünü (yeniden) yapılandırmak: Güncel postmodern İngiliz fantastik edebiyatında Ortaçağ imgelerinin kullanımı
- Tez No: 146225
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNSELİ SÖNMEZ İŞÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2004
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Yaşadığımız dünyanın güncel problemlerine çözüm aranırken geçmişe, özellikle ortaçağlara, geri dönülmektedir. Dolayısıyla, bu fenomenin araştırılması gerekmektedir. Bu tezde Oswald Spengler'in tarihi döngütel şablonlar ile açıklama kavramının ve Umberto Eco'nun 'yeniortaçağcılık' ile 'fantastik yeniortaçağcılık' terminolojisinin ışığı altında çağımız kültürel bir perspektiften ele alınmıştır. İlk bölümde geçmişimizin günümüz üzerindeki etkisi yukarıda belirtilmiş olan kavramlar vasıtasıyla incelenmiş ve ortaçağ imgelemi üzerinde durulmuştur. Ayrıca, Jacques Le Goff un 'marvellous' kavramı ve Caroline Walker Bynum'un 'wonder' konsepti ışığında ortaçağ düşüncesi ele alınmıştır, ikinci bölümde geçmişin kavranmasında fantezi ve postaodernizm gibi güncel öğelerin nasıl kullanıldığı araştırılmıştır. Üçüncü bölüm, popüler kültürün ayrılmaz parçası olan ve ortaçağ imgelemi, fantezi türü ve postaodernizm ile yakın bağlan olan grafik romanın incelenmesine ayrılmıştır. Bu bölümde grafik romanın kısa bir tarihçesi verilmiş ve bu türün temel özellikleri ele alınmıştır. Aynı bölüm içinde okurun grafik romana olan tepkisi başlığı altında alanın mekaniği incelenerek okur ile bu tür arasındaki ilişki analiz edilmiştir. Teorik altyapının oluşturulmasında Will Eisner ve Scott McCloud gibi grafik anlatımının en yetkin eleştirmen ve kuramcılarından yararlanılmıştır. Son bölümde, yukarıda bahsi geçen teoriler ve araçlar vasıtasıyla Neil Gaiman'ın ikibin sayfayı aşkın Sandman serisi incelenmiştir. Yirminci yüzyılın son on yılında yaratılmış olan bu seride ortaçağ imgelerinin yoğun olarak kullanıldığı saptanmıştır.TÜRKÇE ABSTRACT Son zamanlarda, sürekli olarak ortaçağlara bir geri dönüş saptanmış ve bu fenomenin analiz gerektirdiği anlaşılmıştır. Ortaçağlarda oluşturulan imgelerin günümüzde güncelliğini yitirmemiş olduğu ve hala batı Avrupa bilincinde etkin bir şekilde yer aldığı gözlenmiştir. Bu fenomenin arkasında yatan nedenlerin araştırılması hususunda Umberto Eco'nun fantastik yeniortaçağcılık anlayışı üzerinde durulmuştur. Fantastik yeniortaçağcılık konsepti fantastik edebiyat ile ortaçağcılık kavramlarını birleştirmektedir. Bu konseptler ortaçağlara sürekli bir dönüşün yaşanması konusundaki esrarı çözümleyebilecek anahtar kavramlardır. Bu konseptler eşliğinde postmodern teori de günümüz İngiliz fantastik edebiyatında ortaçağ imgelerinin çözümlenmesinde araç olarak kullanılmıştır. Popüler kültürün yadsınamaz öğesi olarak varolan ve yukarıda bahsi geçen teori ve konseptleri içinde barındırması nedeniyle grafik roman incelenecek edebi tür olarak seçilmiştir. Fantastik yeniortaçağcılık kavramını güncel postmodern İngiliz fantastik edebiyatmda incelemek üzere Neil Gaiman'ın Sandman serisi edebi eser olarak seçilmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, the phenomenon of returning to the Middle Ages has surged paving the way for an analysis in understanding this inclination. The images erected in the Middle Ages have not lost their impact and are still effective in western European consciousness. The manner in which this analysis takes on the role of determining the reasons behind this phenomenon is through Umberto Eco's terminology, namely fantastic neomedievalism. Fantastic neomedievalism binds together the concepts of fantasy literature and medievalism. These concepts are the keys in unravelling the mystery behind the ongoing return to the medieval era. In conjunction with these concepts, postmodern theory has also been employed in deciphering the medieval imagination within contemporary British fantasy. The platform chosen for assessment is the graphic novel as it is tightly interwoven with popular culture, lending a possible reading for the above mentioned theories and concepts. The selected literature embracing the deployment of fantastic neomedievalism in contemporary postmodern British fantasy is Neil Gaiman's Sandman series.