Risk kavramının farklı sosyolojik yapılarda araştırılması-İzmir örneği-
Examination of risk concept in different sociological structurres-İzmir case-
  1. Tez No: 146444
  2. Yazar: CEVDET YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEŞE ÖZGEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kurumlar Sosyolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 256
Özet
Çalışmada öncelikle risk kavramının tarihsel ve kavramsal kullanımlarının bir değerlendirilmesi yapılmıştır. Bu değerlendirmeyi takiben, riskin sosyoloji litetratüründeki yeri betimlenmiştir. Bu betimlemeyi oluşturan kavramlar, Beck'in 'Risk Toplumu', Giddens'ın 'İmal Edilmiş Risk' ve 'Küreselleşme' ve Douglas'ın 'Riskin Sembolik inşası' kuramsal yaklaşımlarıyla yazılmıştır. Tezin alan araştırması bölümü için iki tane uygulama yapılmıştır. Çalışmanın araştırma evreni İzmir'in Yeşilçam mahallesidir. Mahalleden seçilen 66 kişilik örneklem guruba görüşme formu uygulanmıştır. Bu form aracılığıyla, mahallenin sosyo-demografik yapısı, dayanışma ilişkileri, güven ve güvenlik, beklenti ve geleceğe ilişkin bilgiler toplanmıştır. Çalaşmada uygulanan ikinci teknik, durum çalışmasıdır (Case Study). Bu amaçla, 18 tane derinlemesine görüşme yapılmıştır. Yapılan görüşmeler Anlatı Çözümlemesi {Narrative Research Tecniques) tekniklerinden birisi olan 'Kategorik İçerik Perspektifi' (Categorical-Contend Perspective) aracılğıyla analiz edilmiştir. Bu analizde, derinlemesine görüşmelerdeki ifadeler metaforik ve metanomik tanımlarına göre ayrıştırılmıştır. Bu ayrıştırma sonrasında görüşmelerdeki ifadeler dayanışma, güven ve güvenlik, beklenti ve gelecek bağlamlarına uygun olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, primarily, an evalution of the historical and conceptual uses of the risk concept has been made. Following this evalution, the place of risk in sociological literature has been defined. The concepts which constitutes this defination has been written with the theoretical approaches of Beck's 'Risk Society', Giddens' ' Manufactured Indenfiniteness' and 'Globalization' and Douglas' 'The Sembolic Building of Risk '. In the aplication section of thesis, two aplications have been made. The universe of the study is Yeşilçam District of İzmir. An interwiew form was applied to the sampling of 66 individuals selected from the district. Though this form, data regarding the socio-demographic structure of the district, solidarity relationships, trust and security, expection and future have been collected. The second aplication tecnique is the Case Sutudy. With this purpose, 18 deep interviwes have been made. The interviews have been evaluated by lCategorical- Contend Perspective ' which is one of the conceptual 'Narrative Resolutaion Tecniques'. For these evalution, the expressions gathered from the interviews have been assorted according to the definitions of meiaphoric and metonomic. These expressions have been analyzed with the the contexts of Solidarity, Trust and Security, Expectation and Future.