İbn İyâs'ın 'Bedâi'ez-Zuhûr fî Vekâi'ed-Durhûr' adlı eserindeki Ramazanoğulları Beyliği ve Akkoyunlular ile ilgili kayıtlar
Records regarding of Ramadan-oghullari and Aq-qoyunlu that are stated in Ibn Iyâs'work named Bada'i' al-Zuhur fi Waqa'i' al-Duhur
  1. Tez No: 146486
  2. Yazar: TÜLAY KOYUNCUOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CÜNEYT KANAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
ÖZET XV. ve XV. yüzyıllarda yaşayan Memlûk tarihçisi İbn İyâs, Bedâi' ez-Zuhûr fî Vekâi' ed-Duhûr adlı eserinde, başlangıçtan 1522 yılma kadar Mısır tarihini anlatmaktadır. Memlûk Devleti tarihinin temel kaynaklarından biri olan bu eser Mısır tarihinin yanı sıra Memlûkler ile sıkı münasebetleri olan diğer devletlerin de tarihini içermektedir. Bunlardan Ramazanoğulları ve Akkoyunlular ile ilgili anlatılanlar, dönemin ve bölgenin tarihini aydınlatması bakımından son derece önemlidir. İbn İyâs'ın“Bedâi' ez-Zuhûr fî Vekâi' ed-Duhûr adlı eserindeki Ramazanoğulları ve Akkoyunlular ile İlgili Kayıtlar”adlı tezimizde Bedâi' ez-Zuhûr' da, Ramazanoğulları ve Akkoyunlular ile ilgili kayıtlar Türkçe'ye çevrilerek değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ibn Iyâs, a Mamlük historian, living in XV. and XVI. centuries, in his work Bada'i' al-Zuhur fi Waqa'i' al-Duhur, has written about the history of Egypt from the early times until 1522. This work, as one of the main sources of Mamlük State, includes Egypt history as well as other states having close relationship with the Mamluks. From these states, records about Ramadan-oghullari and Aq-qoyunlu, in explaining history of the region and that period. In my M.A. thesis called“ Records Ramadan-oghullari and Aq-qoyunlu That are Stated in Ibn Iyâs' Work Named Bada'i' al-Zuhur fi Waqa'i' al-Duhur”, the records toward Ramadan-oghullari and Aq-qoyunlu in Bada'i' al-Zuhur have been evaluated by means of translating them into Turkish.