Issues of race and gender in the works of Gwendolyn Brooks
Gwendolyn Brooks'un eserlerinde ırk ve cinsiyet konuları
- Tez No: 146487
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ATİLLA SİLKÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
- Yıl: 2004
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmada Gwendolyn Brooks'un eserlerindeki ırk ve cinsiyet konuları feminist kuram bağlamında ele alınmıştır. A Street in Bronzeville, Annie Allen ve Maud Martha siyah kadının çektiklerini, siyahların kölelikten bu yana kendi kimliklerini bulmaya çalışmalarını, kendi kültürlerini korumaya çalışmalarını yansıttığı için özellikle seçilmiştir. Siyah insanların egemen toplum içerisindeki yerini aile hayatı ile karşılaştırıp kişilerde bunu sonucu ortaya çıkan ikileme değinen bu üç eserde, siyah ırkın umutsuzluğuna değil, topluma boyun eğmeden, çabalamalarına eserlerden alınan örneklerle değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
The issues of race and gender in the works of Gwendolyn Brooks are analyzed in the light of feminist approach. A Street in Bronzeville. Annie Allen and Maud Martha are chosen on purpose because they reflect the problems of black women, the struggle of blacks to find themselves since slavery, and their struggle to protect their culture. Moreover, after the comparison of the relation of blacks* family life with the dominant white culture, the three works of Brooks have been evaluated in relation to the results of this condition on the people by not elaborating on its negative effects, but on their struggles without yielding to the society, by examples from the works.