Türkiye'de televizyon ana haber bültenlerinde gündem oluşturma süreçleri
The period of agenda setting in prime time news bulletins of Turkish televisions
  1. Tez No: 146566
  2. Yazar: ERKAN TURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUAT GEZGİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 280
Özet
öz Yaşanan teknolojik gelişmelerin kitle iletişim sektörüne de yansımasıyla, medya, bireylerin ve toplumun iletişim ihtiyaçlarının karşılanmasında önemli görevler üstlenmiştir. Bireylerin yetişmesi, toplumsallaşması, bilgilenmesi ve olaylardan haberdar olması da medyanın işlevleri arasındadır. Bununla birlikte madalyonun bir de öteki yüzü vardır. İnsanlık için böylesine büyük hizmetler yapan medya, istenirse çok etkin bir propaganda aracı, bunun da ötesinde geniş halk kitlelerinin beyinlerini yıkamak için güçlü bir silah olarak da kullanılabilir. Kitle iletişim araçlarının sahipliğini ya da kontrolünü elinde bulunduran kişi ya da gruplar, haberleri ve iletileri ilgi ve istekleri doğrultusunda tahrif (deforme) edip değiştirebilirler. Böylece insanların kanaatlerini, düşüncelerini ve şeylere yükledikleri anlamlan şekillendirme yetisini kendi tekellerinde bulundurmak isteyebilirler. Yine medya kültürel sömürü ve kültür asimilasyonu amacıyla kullanılabilir. Bunun da ötesinde medya kimi güçler tarafından, ulusal kimliği köreltmek, ulusal birlik ve beraberlik duygularını zayıflatmak, toplumsal huzur ve barış ortamını bozup, toplumu kaos ve kargaşanın içine sürüklemek amacıyla kullanılma potansiyeline de sahiptir. Kitle iletişim araçlarına diğer pek çok kuramdan daha çok güç veren kuram Elisabeth Noelle tarafından geliştirilen sessizlik sormalıdır. Kamuoyu, bir toplumsal denetim aracıdır: kamuoyu aleyhlerine döndüğünde bireyler ünlerini yitirme ve dışlanma, hükümetler de iktidarlarını yitirme korkusu duyarlar. ABSTRACT With the reflection of technological progress on mass communication sector, media has undertaken significant roles to support the needs of individuals and society. Also, cultivation of individuals, socializing and informing them of events are some of the functions of media. Of course there exists the other side of a medallion. Media, which serves humanity, can be used as an effective propaganda tool; furthermore it can also be used as a weapon that is used for brainwashing of some public masses. The ones or the groups which have the control or the possession of mass communication tools can change or deform the news through their interests as they wish. Thus, they might want to have the ability to shape people's opinions, thoughts and meanings that the people have given to things. And also media can be used for cultural exploitation and culture assimilation. What is more, media has the potential to blunt the national identity, to weaken the feeling of national union, destroying social peace, to lead the society into chaos and disorder. The theory which has supported mass communication tools more than any other theory is“silence spiral”that is improved by Elisabeth Noelle. Public opinion is a social inspection tool: once the public opinion turns out to be contrary, individuals are afraid of losing their fame and being rejected by society, and governments are afraid of losing their power.
Özet (Çeviri)