Kişilerarası iletişim bağlamında söylem ve eylem bağıntısı
  1. Tez No: 146567
  2. Yazar: BARIŞ ÇOBAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURDOĞAN RİGEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, İletişim Bilimleri, Political Science, Communication Sciences
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 309
Özet
Bu çalışmada söylem ve eylem arasındaki ilişki üzerinde durulmuştur. İnsanın özneleşmesi süreci temel önemdeki tarihsel bağlamlardan bir tanesidir. İnsanlık tarihi öznenin evrimsel serüvenine dayanır. Evrimsel süreç içersinde insan dil ile diğer canlılardan ayrılır ve kendi tarihini yaratır. Ancak insan evriminin temel öncülü eylemdir, eylem dilin de çıkış noktasıdır. Üretici insan eylemi insanın bedensel evriminin nedenidir ve onun beyninde dönüşümüne neden olur. Bu süreç de insanı doğadan yabancılaştırarak kültürel olanın alanına sokar. İnsan kurgusal bir araç olarak dil ile dış dünyayı anlamaya ve anlamlandırmaya çalışır ancak dünyayı dönüştürebilmek için eyleme gereksinim duyar. İnsan tarihini yaratıcı ve üretsel eylemi ile oluşturur ve söylemsel pratiklerle tarihini geleceğe taşır.
Özet (Çeviri)
In this work deconstruction of the relation between discourse and action is discussed. The process of being a subject is the main focus of the history. And history depends on this evolutionary adventure of the human beings. Language differs human beings from other living creatures. But first of all the main power of evolution is human action. That means our productive activities changed our physiology and the change of physiology caused transformation of our brains. This process alienated human beings from the natural world. We tried to understand the outer world by using a fictional tool, language. In contrast the real factor of human evolution is action. Humans constructed their history by productive, creative action, and they transferred the“trace”of their historical action to other generations by using discourse.