Türkiye'de uluslaşma sürecinde milliyetçiliğin kadın imgesi
Imagination of women of nationolism at nation-building process in Turkey
  1. Tez No: 146583
  2. Yazar: GÜVEN GÜRKAN ÖZTAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İNCİ KERESTECİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Milliyetçilik çalışmaları özellikle son yirmi yılda önemli bir artış göstermiştir ancak teoride milliyetçilik-toplumsal cinsiyet ilişkisine pek fazla yer verilmemiştir. Erkeklerin ve kadınların farklı şekillerde, farklı rollerle ulusal süreçlere dahil olduğu bir gerçektir. Bu çalışmada toplumsal cinsiyet algılamaları ile milliyetçilik fikrinin karşılıklı etkileşimi eleştirel bir gözle incelenmiştir ve 1930'larm Türkiye'sinde modernleşme projesinin bir ürünü olan milliyetçiliğin nasıl bir kadın kimliği tahayyül ettiği tarihsel bir arka plan eşliğinde açıklanmaya çalışılmıştır. İnşa edilen kadın kimliğinin iktisadi, biyolojik ve kültürel özellikleri örneklerle irdelenmiştir. Bu özelliklere yön veren tarihi mirastan, iç ve dış etkenlerden bahsedilmiştir. Çalışmanın sonunda tahayyül edilen kadın kimliğinin pratik ihtiyaçlara cevap vermeye çalışan fakat özde ataerkil toplum yapışım koruyan bir politikanın ürünü olduğu görülmüştür. Ayrıca bu politikaların yalnız kamusal alam biçimlendirmediği fakat özel alana da müdahale ettiği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nationalism studies have increased significantly since the last two decades but the relationship between nationalism and gender has been examined rarely in theory. It is obvious that men and women involve in nation-building process in different ways and with various roles. In this study the interaction between nationalist thoughts and conception of gender is searched thruough a critical perspective by drawing on historical background with respect to the imagined“women identity”constructed by 1930's nationalism in Turkey as a product of modernization project. The economic, biological and cultural features of the construction of“woman”are discussed by way of concrete examples, internal and external factors and historical legacy bearing upon these features are also mentioned. At the end of the studying, that imagined woman identities constructed to satisfy practical needs, help to maintain the patriarchal social structure is reached. Additonally these policies not only form public zone but also interfere in private zone. m