Pers, Helenistik ve Roma İmparatorluk dönemlerinde Paphlagonia ve Pontus bölgesi kültleri
The cults of Paphlagonia and Pontus region in the Persian, Hellenistic and Roman Empire periods
- Tez No: 146776
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZSAİT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 489
Özet
“Pers, Helenistik ve Roma imparatorluk Döneminde Paphlagonia ve Pontus bölgesi Kültleri”adlı bu tez çalışması ile amacımız, Paphlagonia ve Pontus bölgesinin dinsel yaşamım ana hatlarıyla ortaya çıkarmak, bu bölgede tapınım gören tanrı/tanrıçaları bu tann/tannçaların niteliklerini ve bölgesel adlarını, tann/tannçalar arası ortak kültleri, kütlerin bölgesel yayılanını, yerel ve dışarıdan gelen kültleri ve ayrıca dinsel yaşamın coğrafi ve politik değişimlerini saptamaktır. Konu ile ilgili olarak tüm antik kaynaklar, yazıtlar, sikke katalogları taranarak bilgiler fişlenmiş bölgede yapılan araştırmalar ve müze çalışmaları ile de orijinal malzemeye ulaşılmaya çalışılmıştır. Ayrıca modern araştırmacıların eserleri incelenerek konumuzu içeren bilgilere de müracaat edilmiştir. Böylece Anadolu'muzun belirtilen tarihi devirler içinde gelişen dini hayatı ortaya çıkarılarak, karanlık kalmış kısımlar aydınlatılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this dissertation titled“The Cults of Paphlagonia and Pontus Region in the Persian, Hellenistic and Roman Empire Periods”, We, primarily, aimed at revealing a general framework of the religious life in Paphlagonia and Pontus Region. Specifically, all the gods and the goddesses in the region, their characteristics and the local names given were figured out. Additionally, the common cults shared by the gods/goddesses are revealed. Regional distribution of these cults; and the local cults and the cults carried from other cultures into the regions under study were also the scope of this dissertation. We also aimed to determine how the religious life altered according to the political and geographical changes in so-called regions. So as to realize our aim, firstly, after scanning all antigue resources, incriptions and the catalogues of coins, the information obtained was indexed. Then, we tried to reach the original materials in the region through the exploration of the region and the museums. Besides, works of modem researchers were studied and referred to. Thus, the religious life in Anatolia developed within the periods given above was revealed and a part of the unknown in the Anatolian history was illuminated. m