Romantik dönemin üç farklı evresinin armonik yönden incelenmesi
The study of three different phases of the romantic age in respect of harmony
  1. Tez No: 146920
  2. Yazar: HAKAN ABİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMEL ÇELEBİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Sanat Tarihi, Music, Art History
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kompozisyon Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 255
Özet
Bu tez çalışmasında, Romantik Dönem'in genel armoni anlayışı; yani akor yapıları, armoniye yabancı sesler, kromatizm kavramı ve buna paralel olarak cümle yapısı ele alınmıştır. Romantik Dönem'in armonisi, Klasik Dönem'in sade anlayışından açık bir şekilde farklıdır. Süre olarak daha uzun ve bu dönemdeki bestecilerin sayısal olarak daha fazla oluşu, teorik yaklaşımın kendisini geniş bir yelpazede göstermesine neden olmuştur. Bu özellik ışığında Romantik Dönem'in armoni ve müzik ifadesi, erken-orta ve geç olmak üzere üç ayrı dönemde ele alınmıştır. Bireysel yaklaşım, milliyetçi akımlar gibi özellikler ve dolayısı ile ortaya çıkan Post-Klasik armoni anlayışı, farklı diziler, folklorik etki ve giderek artan kromatizm, 20. yüzyılı etkilemiş ve özellikle bu açıdan Romantik Dönem'in inceleme konusu olmasını önemli kılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is mainly concerned with the general conception of the harmony in the Romantic Age-that is, chord structures, sounds unfamiliar with harmony, the concept of chromaticism and, in paralel with this, sentence structure. The harmony in the Romantic Age obviously differs from the conception of simplicity in the Classical Age. The fact that the theoretical approach reflected itself in a broad spectrum is because of the Romantic Age being longer and the number of the composers higher. In the light of this characteristic, the harmony and the musical expression in the Romantic Age has been dealt with in three separate periods as early, middle and late. The 20th century was influenced by such characteristics of the age as the individual approach, the nationalistic movements, and the subsequent conception of post-classical harmony, various series, folkloric effect and ever- increasing chromaticism. For this very reason, the Romantic Age is worth studying. in