Mukayeseli Hukuk, uluslararası düzenlemeler ve Türk Hukuku'nda Fikrî Hukuk alanında eser sahibinin haklarına bağlantılı haklar
Related rights to authors rights in the field copyright in comparative, international and Turkish Law
  1. Tez No: 146919
  2. Yazar: AZRA ARKAN AKBIYIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERMET AKMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 418
Özet
öz Daha yirminci yüzyılın başlarında ulusal ve uluslararası mevzuatlarda eser sahibi haklan tanınmıştı. Ancak sonraları, ses kaydı, film ve yayın alanında büyüyen yeni endüstri, bu endüstri içinde yer alan; icracılar, fonogram ve film yapımcıları ile yayın kuruluşlarının hangi nitelikteki haklarla korunacağı sorununu beraberinde getirmiştir. Günümüzde bu kimselere, bir çok ülke hukukunda ve uluslararası düzenlemelerde bağlantılı haklar tanınmıştır. İşte bu tezin konusunu söz konusu“bağlantılı haklar”oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In early twentieth century, the rights of authors were established in many national law and in international law. But the growth of new industries in sound recording, film and broadcasting, brought legal problems in determining what should be the nature of the legal rights to be accorded to performers, phonogram and film producers and broadcasting organizations. Today, these people are granted related rights in many national law and international law. And the theme of this thesis is“Related Rights”.